Papež k italskému bioetickému výboru: Předvídat manipulaci se životem a předcházet jí

10.4.2017 

Papež František dnes přijal členy Výboru pro biologickou bezpečnost, biotechnologie a vědu o životním prostředí, který před pětadvaceti lety založila italská vláda. Výbor, jehož současným předsedou je italský endokrinolog, prof. Andrea Lenzi, a jedním z místopředsedů římský vrchní rabín Riccardo Di Segni, má úlohu poradního a informačního hlasu jak vůči státním orgánům (od vlády přes parlament po další instituce), tak vůči veřejnému mínění. Papež svou promluvu zahájil citací z první knihy Mojžíšovy, podle které Hospodin „vzal člověka a usadil ho v zahradě Edenu, aby ji obdělával a chránil“ (Gn 2,15). Kultura s sebou tedy nese nejenom obdělávání, růst, rozkvět a plodnost, nýbrž také nutnost ochraňovat, opatrovat, hájit, zachovávat a bdít (Laudato si´,67) poznamenal Svatý otec.

“Předpokládá to vztah odpovědné vzájemnosti mezi člověkem a přírodou. Vaší úlohou je nejenom podporovat harmonický a integrovaný rozvoj vědeckého a technologického výzkumu, který se týká biologických procesů rostlinného, živočišného a lidského života. Požaduje se od vás zároveň, abyste předvídali, jaké negativní dopady může vyvolat pokřivené nakládání se znalostmi a schopnostmi manipulace se životem, a předcházeli jim.“

Vědec, stejně jako technolog, je povolán, aby na poli své kompetence a za užití stále větší přesnosti a tvořivosti nabýval poznání a dokázal jednat, avšak současně podstupoval zodpovědná rozhodnutí o tom, jaké kroky učiní a před jakými se zastaví, aby se vydal odlišnou cestou.

“Princip odpovědnosti je nevyhnutelným základem lidského jednání. Člověk za své činy a zanedbání odpovídá sám sobě, druhým lidem a konečně Bohu. Technologie v mnohem větší míře než věda vkládá člověku do rukou nesmírnou a narůstající moc. Hrozí tu vážné riziko, že si občané – a někdy také jejich představitelé a vládci – plně neuvědomí závažnost předkládaných výzev, složitost problémů vyžadujících řešení a nebezpečí, že špatně naloží s mocí, kterou věda a technologie vložily do našich rukou.“

Opakoval papež varování německého teologa Romana Guardiniho z jeho eseje „Konec novověku“. Jak dále zdůraznil, spletitost situace ještě zhoršuje provázanost technologických a ekonomických zájmů.

“Tyto zájmy pak mohou ovlivňovat životní styl a směřování společnosti směrem, ze kterého nejvíce těží jistá průmyslová a komerční uskupení, a to na úkor nejchudších národů a zemí.“

Sladění vědeckých, výrobních, etických, sociálních, hospodářských i politických požadavků vyžaduje velikou dávku pokory a odvahy, stejně jako připravnost ke konfrontaci, upozornil papež v závěru členy italského vládního Výboru pro bioetiku a připomenul jim, že „věda a technologie má sloužit člověku a světu, avšak nikoli opačně.“

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.