Migranti se naloďují z donucení, prohlašují „Lékaři bez hranic“

5.4.2017 

„Čtyřicet procent lidí, zachráněných z plavidel ve Středomoří vysvětluje, že byli donuceni k nalodění“, říká generální ředitel humanitární organizace „Lékaři bez hranic“, Arjan Hehenkamp, citovaný dnešním vydáním deníku Svatého stolce. Nizozemský představitel zmíněné organizace mluvil v italském hlavním městě o šestiměsíční práci v Libyi a návštěvách detenčních zařízení (foto) v Tripolisu, která označil za „sklady lidí, vystavených mučení a zneužívání“. Jsou v nich uvězněni nejenom migranti, nýbrž také lidé, kteří v Libyi žijí už desítky let a jsou odchytáváni na ulici, protože „mají hodnotu v penězích a jsou zbožím na výměnu“, uvedl Hehenkamp. Podle dostupných dat jsou v libyjských detenčních zařízeních shromážděny desetitisíce lidí, v prostorách, které by jich měly pojmout nanejvýš pětinu. Jedinou možností, jak uniknout násilí a zneužívání, je podplatit ostrahu, vysvětlil humanitární pracovník a dodal: „Ve chvíli, kdy se vězni domohou k penězům a chtějí si zaplatit za odchod z tábora, jsou proti své vůli nahnáni na loď.“

Organizace „Lékaři bez hranic“ tak upozornila na existenci skutečného byznysu, systematicky provozovaného gangy, kteří rozhodují o životech potenciálních migrantů. Humanitární organizace zajišťuje lékařskou péči v zařízeních, která jsou formálně kontrolována odborem pro ilegální migraci tripolské vlády, uznané Organizací spojených národů. Problém spočívá v tom, dosvědčují Lékaři bez hranic, že se v nich přiliš často dostanou k moci různé ozbrojené skupiny. Jak potvrdil Arjan Hehenkamp, „libyjské pobřežní hlídky dosud nemají pod plnou kontrolou všechna plavidla, ani jejich personál. Obávají se totiž, že zásah proti překupníkům by mohl mít negativní dopad na vlastní rodinné příslušníky“.

Bezskrupulózní přístup překupníků dosvědčuje také březnová zpráva Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), opětovně uvedená vatikánským deníkem (10.3.2017). Informuje o nalezení dvaceti dvou těl mrtvých migrantů ze subsaharské Afriky na severozápadním libyjském pobřeží u města Sábrata. Překupníci zde o prvním březnovém víkendu chladnokrevně zabili všechny, kteří se vzpouzeli nastoupit na loď a odmítali se plavit na rozbouřeném moři. Podle svědectví přeživších nechtěli překupníci ztrácet čas s lidmi, kteří se příčili jejich plánům, píše L´Osservatore Romano.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.