Svatý otec vyzval britské imámy k naslouchání a dialogu bez emocí

5.4.2017 

Ještě před generální audiencí papež přijal v salonku auly Pavla VI. delegaci muslimských představitelů z Velké Británie ( Moulana Ali Raza Rizvi, předseda Majlis-e- ulama Europe, Moulana Muhammad Shahid Raza, předseda British Muslim Forum Velké Británie, Ibrahim Mogra, místopředseda Christian Muslim Forum, Moulana Sayed Ali Abbas Razawi, generální ředitel Scottish Ahlul Bayt Society). V krátkém pozdravu je papež František vyzval k naslouchání a dialogu bez emocí:

“S radostí vás zde vítám. Rád přemýšlím o tom, že nejdůležitější prací, která se po nás dnes požaduje, je naslouchání. Máme naslouchat a nespěchat s odpovědí. Přijímat slova svého bratra či sestry a teprve pak přemýšlet o své odpovědi. Schopnost naslouchat je velmi důležitá. Je zajímavé, že když lidé tuto schopnost mají, mluví tiše a klidně. Když naopak tato schopnost schází, zvyšují hlas až do křiku. Mezi bratry je třeba mluvit, naslouchat si, vyjadřovat se zvolna a klidně, hledat společnou cestu. Pokud si navzájem nasloucháme a mluvíme spolu, už na této cestě jsme. Děkuji vám za vaše kroky a prosím všemohoucího a milosrdného Boha, aby vám žehnal. A prosím vás, abyste se za mne modlili.“

Řekl papež čtyřem britským imámům, kteří jej navštívili z podnětu westminsterského metropolity, kard. Vincenta Nicholse, krátce po atentátech v Londýně a Petrohradu. V Římě imámy hostil anglický katolický seminář (Venerable English College), kde s jedním z nich rozmlouval vatikanista italského deníku La Stampa (5.4.).

„Nenávist mezi náboženstvími je ideou teroristů“, prohlásil Ibrahim Mogra, místopředseda britského „Křesťansko-muslimského fóra“ (Christian Muslim Forum). „Je proto nutné je izolovat a oslabit jejich argumentaci tím, že poukážeme na bezproblémový vztah mezi náboženstvími, na jejich jednotu. Existuje velký počet křesťanů a muslimů, kteří v mnoha částech světa společně žijí, pracují a spolupracují. Papež má pravdu v tom, že prvním krokem je dialog.“ Padesátiletý britský imám papeže ocenil za to, že jako jediný světový lídr mluvil o islámu jako pokojném náboženství, což muslimy velmi povzbudilo a vysloužilo si značné uznání islámské komunity ve Spojeném království. „Papež František je statečný člověk – a především je to opravdový křesťan, protože nejprve se zajímá o člověka, nehledě na jeho náboženskou příslušnost. V prvé řadě jsme lidé a až poté muslimové anebo křesťané“, soudí Ibrahim Mogra a podává své vysvětlení nedávných atentátů: „Jejich příčiny jsou značně komplikované, avšak podle mého soudu nikoli náboženské, nýbrž politické. Pohrává se tu s protikladem převážně křesťanského Západu a většinově muslimského Východu, přičemž západní vlády v jednání s muslimskými zeměmi používají dvojí metr. Na jedné straně je tu kupříkladu Irák se Sadámem Husejnem, který byl napaden, protože nedbal na rezoluce OSN, na druhé Saúdská Arábie, trvale porušující lidská práva, které Západ prodává zbraně a udržuje s ní obchodní vztahy…To vše vzbuzuje velký hněv, avšak řešením by tu mohlo být rovné a spravedlivé nakládání se všemi státy“, uvedl britský imám.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.