Demografický pokles předčil i nejpesimističtější prognózy

8.3.2017 

Tak nízký počet novorozenců nepředvídaly ani nejpesimističtější prognózy. Ještě v roce 2011 se očekávalo, že počet dětí narozených v Itálii klesne pod půl milionu až v roce 2065 – poukaze Alessandro Rosina, demograf z Katolické univerzity v Miláně.

Nejnovější údaje italského statistického úřadu rozvířily znovu téma hlubokého demografického propadu. V minulém roce se v Itálii narodilo pouhých 474 tisíc dětí, zatímco zemřelo o 134 tisíc lidí více. Kromě toho 115 tisíc lidí odešlo pracovat do zahraničí kvůli hospodářské krizi. Na základě toho demografové tvrdí, že Itálie potřebuje ročně 300 tisíc přistěhovalců.

Demografická krize trvá v Itálii už od 70. let. V posledních desetiletích však nabrala katastrofálních rozměrů. Podle Francesca Bellettiho, předsedy Centra pro studia o rodině, jde na jedné straně o výsledek naprosté rezignace na prorodinnou politiku a na straně druhé o ideologické postoje, které sugerují novým generacím životní vzorce nepřátelsky nastavené k rodičovství a rodině. Potvrzuje to skutečnost, že jediným italským regionem, který netrpí demografickým propadem, je Jižní Tyrolsko. Využívá totiž své autonomie a propaguje prorodinný styl života. V ostatních italských regionech mají politici jiné priority, říká Francesco Belletti:

„Už více než deset let se v politice berou ohledy pouze na ekonomii. Nevnímá se, že rodina je místem, kde se rozhoduje o budoucnosti země. Rodina a její investice do dětí se nedoceňuje. A důsledky vidíme už léta. Dokládá to rovněž, že Itálie je zemí, která nemá vizi budoucnosti. Pokud se totiž nerodí děti, signalizuje to nedostatek důvěry k zemi a její budoucnosti. Investice do rodiny a dětí je potřebná, protože podporuje hospodářský rozvoj. A naši politici dělají přesný opak. Chtějí investovat do ekonomiky, s tvrzením, že to přinese nějaké změny také v rodinném životě. A to navzdory tomu, že - jak ukazují dějiny – tento přístup nepřináší kýžené výsledky. Politici jsou ovšem tak zaujati sebou a vlastními věcmi, že myslí pouze na peníze a nikoliv na rodinu, která je hlavním bohatstvím země“ – řekl Vatikánskému radiu Francesco Belletti.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.