Služebník Boha a lidstva. Životopis Benedikta XVI.

26.8.2016 

Na konci srpna vychází obsáhlý životopis Josepha Ratzingera-Benedikta XVI. od italského autora filosofa a teologa Elia Guerriera nazvaný Služebník Boha a lidstva (Servitore di Dio e dell’umanità. La biografia di Benedetto XVI., Mondadori). Autor se s emeritním papežem zná od osmdesátých let, působil jako šéfredaktor italské verze časopisu Communio, který Joseph Ratzinger spoluzakládal a ve kterém také publikoval. Vatikánský deník L´Osservatore Romano přinesl ve svém dnešním vydání (25.8.) předmluvu papeže Františka k této knize pod názvem Moje spojení s ním a hned v jejím úvodu poznamenává, že „vítá ucelený, věrohodný a vyvážený pohled na život a myšlenkový vývoj“ emeritního papeže. V závěru této předmluvy pak píše:

Jsem Benediktu XVI. velice vděčný za to, že přijal účast na zahájení Svatého roku Milosrdenství a prošel Svatou branou hned po mně. A jeho nedávné vystoupení na stránkách deníku Osservatore Romano (rozhovor ze 17. března 2016), ve kterém označuje za „znamením času“ fakt, že „pojem Božího milosrdenství se stále více stává ústředním a dominantním“ a že „dnešní člověk očekává milosrdenství“, dokazuje opět a jasněji, že milosrdná Boží láska je tím nejhlubším jednotícím pojítkem posledních pontifikátů, tím nejnaléhavějším poselstvím církve vycházející na periferie světa poznamenaného konflikty, nespravedlnostmi a pohrdáním vůči lidem.
Poslání církve, Petrovská služba je prostřednictvím přirozených proměn situací a lidí vždycky zvěstí milosrdné Boží lásky. Celý život a dílo Josepha Ratzingera mířilo k tomuto cíli a tímto směrem se s Boží pomocí snažím pokračovat.

PLNÉ ZNĚNÍ předmluvy papeže Františka je ZDE

Emeritní papež poskytl svému životopisci rozhovor, který rovněž objevil v témže vydání vatikánského deníku. V poslední odpovědi na otázku, jaký vztah má k svému nástupci, Benedikt XVI. řekl:

Poslušnost k mému nástupci byla vždycky mimo diskusi. Pak je tu ovšem pocit hlubokého společenství a přátelství. Ve chvíli jeho zvolení jsem jako mnozí prožil spontánní vděčnost k Prozřetelnosti. Po dvou papežích pocházejících ze střední Evropy Pán takříkajíc obrátil pohled na všeobecnou církev a vyzval nás k širšímu, katoličtějšímu společenství. Osobně jsem od první chvíle hluboce zasažen mimořádnou lidskou disponibilitou papeže Františka ve vztahu ke mně. Hned po svém zvolení se snažil se mnou telefonicky spojit. Když se mu to nepodařilo, zavolal mi hned po setkání se všeobecnou církví z balkónu Svatého Petra a mluvil se mnou velice srdečně. Podivuhodně mne tak obdaroval jakýmsi otcovsko-bratrským vztahem. Často mi zezdola posílá malou pozornost, vlastnoručně psaný dopis. Nežli se vydá na dlouhé cesty, nikdy mne papež neopomine navštívit. Lidská laskavost, kterou mne zahrnuje, je pro mne zvláštní milostí této poslední fáze mého života, za niž mohu být jenom vděčný. To co říká o disponibilitě vůči druhým lidem nejsou pouhá slova. Uskutečňuje je ve vztahu ke mně. Ať mu Pán dává denně pocítit svoji laskavost. To mu u Pána vyprošuji.

PLNÉ ZNĚNÍ rozhovoru s Benediktem XVI. je ZDE

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.