O stavu ekumenického dialogu

18.1.2016 

u příležitosti Týdne modliteb za jednotu křesťanů hovoří kardinál Kurt Koch

Dnešním dnem začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů na téma “Povoláni hlásat mocné skutky Páně“ (srov. 1 Petr 2,9). Text k němu byl letos vypracován v Lotyšsku. O probíhajícím týdnu, ale také o stavu ekumenického dialogu nám poví více kardinál Kurt Koch, předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů:

„Naším mottem je ona krásná věta, podle níž jsme povolání hlásat veliké věci, které vykonal Bůh. Biblický text říká , že jsme byli na jistý čas zbaveni Božího milosrdenství, avšak nyní nám bylo dáno žít v jeho milosrdenství. Je v tom krásný souběh se Svatým rokem milosrdenství. Toto Jubileum je příležitostí zamyslet se společně nad jádrem křesťanské víry. Ekumenismu neznamená pouze reflexi nad složitými otázkami, které nás ještě rozdělují, ale také společné prohlubování toho, co je jádrem a srdcem křesťanské víry. Svatý rok milosrdenství a Týden modliteb za jednotu křesťanů jsou k tomu dobrou příležitostí.“

Právě započatý rok se rýsuje jako důležitý v ekumenických vztazích, počínaje přípravami na 500. výročí počátku reformace. Vy jste pro tuto příležitost už připravili zvláštní směrnice...

„Ano, vydali jsme dokument nazvaný „Od konfliktu ke společenství“, ve kterém naznačujeme, jakým způsobem společně slavit výročí reformace. Na základě tohoto dokumentu pak byly vypracovány liturgické prvky, které umožňují slavit společně připomínku počátku reformace. Tento dokument bude šířit jak Světová luterská federace tak i my. Pracujeme také na přípravě liturgického setkání luteránů a katolíků na světové úrovni. Plánuje se na konec října ve švédském Lundu, ve městě, kde byla Světová luterská federace ustanovena. Luteráni přišli s pěknou myšlenkou, že to nebudou oni, kdo zvou katolíky, nýbrž že luteráni a katolíci společně budou zvát ostatní. Doufám, že tato událost, která se bude slavit v Lundu, prohloubí jednotu luteránů a katolíků a stane se velkým krokem na cestě k plné jednotě.“

Mnozí vnímají reformaci především jako období konfliktu....

„Tuto věc je třeba brát naprosto vážně, protože reformace nepřinesla jen znovuobjevení Bible či učení o ospravedlnění – například – ale také rozdělení a strašlivé náboženské války v 16. a 17. století. Jak to nedávno připomněl papež František: „když vidíme krvavé boje mezi sunnity a šíity, měli bychom si vzpomenout, že jsme dělali totéž mezi luterány a katolíky“. V tomto smyslu musíme prosit o odpuštění. Je to však pouze jeden aspekt. Neslavíme totiž pouze 500 let od začátku reformace, ale také 50 let ekumenického dialogu mezi katolíky a luterány. Musíme být vděční a ocenit, že jsme za toto půlstoletí objevili mnoho věcí, které nás spojují. Třetím aspektem pak je naděje. Naděje, že tyto společné oslavy připomínky reformace nám pomohou nalézt novou důvěru do budoucnosti.“

Tento rok je důležitý také pro pravoslavný svět, který plánuje na jaro panortodoxní synod. Jaký význam bude mít tato událost pro dialog s pravoslavnými?

„Především jde o epochální událost pro samotné pravoslavné církve, které se v posledním tisíciletí k takovému sněmu nikdy nesešly. Myslím, že ekumenický patriarcha Bartoloměj si velmi dobře uvědomuje vážnost situace a sám prohlásil: „Pravoslavní o sobě říkají, že jsou synodální církví – a nyní to musejí ukázat také světu.“ Na druhou stranu jsem přesvědčen, že pokud pravoslavné církve v rámci panortodoxního synodu dokáží nalézt větší vzájemnou jednotu, bude to velkou pomocí i k překonávání obtíží v katolicko-pravoslavném dialogu. Proto doufám a modlím se za to, aby se tento panortodoxní synod opravdu uskutečnil na svatodušní svátky, jak je plánován.“

V plánu je také důležité každoroční setkání s východními pravoslavnými církvemi, tentokrát v Káhiře. Jaké naděje pojíte s tímto setkáním?

„Máme na programu plenární zasedání s východními pravoslavnými církvemi na počátku února v Káhiře. Toto setkání zahájí třetí fázi – první fáze dialogu se týkala ustanovení a centra církve, druhá fáze společenství a komunikace mezi církvemi v prvních pěti staletích. Nyní zahajujeme dialog o svátostech, zejména svátostech křesťanské iniciace, počínaje křtem. Není to snadné téma, protože některé východní pravoslavné církve ještě vyžadují zopakování křtu například v případech smíšeného manželství nebo konverze. Jde tedy samozřejmě o důležitou záležitost, aby byl křest uznán jako společný, protože v tom je základ ekumenismu. Doufám, že v této oblasti dokážeme nalézt větší konsensus.“

Hovořil předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů, kardinál Kurt Koch.

Přeložila Johana Bronková

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.