VaticanNews.va

   29. 11. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8421
Poslechem z webových stránek.5201
Četbou textů na webových stránkách.7983
Poslechem i četbou.5025


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

O “covidových” situacích a trojí životní samotě

Křesťané v Anglii sestupují do podzemí

Svatý otec: Poslední soud zakládá Pán na našich rozhodnutích


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

25.10.2020 

O kulhajících vatikánských médiích

Ještě k filmu František

Milan Glaser

Jakou sílu mají masmédia na tvorbu osobního přesvědčení, dokázala v uplynulém týdnu kauza filmu František režiséra Evgeny Afineejevského. Ten ve svém filmu zmanipuloval papežova slova a gesta, čímž vyvolal na jeho premiéře pozdvižení nejprve u novinářů, kteří pak globálně rozbouřili veřejné mínění. Také mnozí věřící, včetně některých kněží i biskupů, podlehli zmatku, někdo s radostí a nadějí, někdo se smutkem a úzkostí (srov. Gaudium et spes, 1), a domnívali se, že papež vyslovil podporu zákona o registrovaném partnerství, které západní legislativa většinou již postavila zcela na roveň manželství. Z nejasné a překroucené větičky, utroušené v nějakém filmu, se tak stal převratný výrok učitelského úřadu církve bez ohledu na to, zda zmíněný film, vytvořený zřejmě jen k tomuto zpravodajskému účelu, bude vůbec někde uváděn a sledován. V povědomí však ulpí, protože po mediálním rozruchu hledá pravdu o faktech jen málokdo.

Co tedy papež skutečně řekl a co říká? Právem homosexuálů na rodinu měl na mysli jejich rodiče, aby se nezříkali těchto svých potomků. Papežova slova o rodině, z níž homosexuálové nemají být vyháněni, však byla režisérem zbavena smyslu a vypreparována dalším jeho výrokem obsahujícím slovo „soužití“ (convivencia). Tento pojem byl ve filmu přeložen jako „svazek“ nebo „partnerství“: „To co musíme vytvořit – zní tam - je zákon o občanském soužití. Takto by homosexuálové mohli požívat zákonné krytí. Normy tohoto typu jsem hájil.“ Co však papež těmito slovy myslel, se divák z filmu nedozví, a nedozví se to ani z původního televizního rozhovoru, ze kterého byla vystřižena. Lze se proto jen domýšlet, že papež mluvil o mezilidské soužití zcela obecně. Možná byla řeč o nezbytnosti prosadit zákon depenalizující homosexualitu, která je  v některých zemích ještě trestná. Co se týče zákona o registrovaném partnerství, je totiž známo, že jej jako buenosaireský arcibiskup v minulosti nepodpořil (viz zpráva ZDE).

O samotném intimním soužití osob téhož pohlaví v exhortací Amoris laetitia  papež František říká: „Pokud jde o plány postavit svazky mezi homosexuálními osobami na roveň manželství, neexistuje žádný důvod pro to, aby se mezi svazky homosexuálů a Božím plánem s manželstvím spatřovala nějaká analogie, a to ani ve vzdáleném smyslu“ (č.251). A v knižním interview s Dominiquem Woltonem říká: „Co si myslet o stejnopohlavních manželstvích? »Manželství« je starodávné slovo; nejen pro církev, ale pro celé lidstvo vždy znamenalo svazek muže a ženy. To nelze změnit jen tak, nelze to měnit tak zčista jasna, à la belle étoile... Říkejme věci tak, jak jsou: manželství, to je svazek muže a ženy. A svazku osob stejného pohlaví říkejme »občanský svazek«“ (O společnosti a politice, Barrister & Principal, Brno 2018, str. 204-5). Tolik tedy papež František k tomuto tématu. V jeho slovech není nejmenší náznak jakékoli podpory zákonům zavádějícím registrované partnerství či občanské svazky osob téhož pohlaví. Pouze bere na vědomí jejich existenci a striktně je separuje od manželství a rodiny, jak to vždycky chápala katolická církev a celý lidský rod.

Hříšné jednání samozřejmě nemá právo na nic jiného než na odpuštění, pokud po něm následuje lítost. Ve filmu zaznamenané papežovy projevy vlídnosti a laskavosti vůči osobám s homosexuálními sklony, ať už se jako takové deklarovaly při audienci papeži nebo až potom filmařům, nejsou a ani nemohou být výrazem morálního ospravedlnění či schvalování, neřkuli věroučného prohlášení, což takové zprávy chtějí sugerovat. Žádný papež, ani František, totiž nemůže změnit křesťanskou víru či morálku z ní plynoucí. A tím méně je toho schopen stát, třebaže se o to pokouší, když se chce opičit po Bohu.

Další oslavný film o papeži Františkovi však vyjevuje něco jiného. Úřad vatikánské mediální komunikace kromě jinak již dosti úmorné panegyrické produkce zaskřípal nyní také v tom, že poskytl autorizaci filmu, aniž by postřehl, že je v něm papež hrubě manipulován zkreslujícím podáním archivované pasáže. A nejen to. Vedení tohoto úřadu, který americkému režisérovi poskytl příslušný obrazový materiál, se na druhý den po premiéře filmu účastnilo v malebném prostředí vatikánských zahrad předání jakési ceny jeho režisérovi, jak o tom informovala agentura Italské biskupské konference (ZDE).

Rozhodně proto není na papeži, aby se vyjadřoval k tomu, co s ním udělali ve filmové střižně patrně na objednávku do vrcholící předvolební prezidentské kampaně v USA. František, jak známo, nikdy nebrání sám sebe, ale neváhá se přiznat, jak již mnohokrát učinil, ke svému vlastnímu přešlapu či nedopatření, pokud se jej dopustí.Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?
18.10.20 Proč je přitažlivé proroctví zkázy
11.10.20 Poslušnost a víra v časech pandemie
20.9.20 Adjektivum „apokalyptický“ není pejorativum
6.9.20 Atentát na lidské emoceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Víra je opakem prostřednosti, je vroucí touhou po Bohu

Doufáme, že se ukáže Bůh, ale také On doufá, že se ukážeme

Papež: Mezi Ježíšem a učedníky je ostrý kontrast

František a noví kardinálové navštívili Benedikta XVI.

Tituly a diakonie nových kardinálů

Apel běloruských biskupů na ukončení sociálně-politické krize

Purpur a čísla: rekordy a kuriozity církevního senátu

Papež František: Naděje je ctností srdce vyhlížejícího zítřek

Papež František se modlí za Etiopii: Kéž ustane násilí a probudí se úcta k životu

50. výročí atentátu na Pavla VI.

Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemie

Vatikánský diplomat v Džiddě doporučil bratrství namísto pouhé tolerance

 Nově na webu
Svatý otec: Modlit se a mít rád, znamená bdít

Publicistika: Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?

Publicistika: Proměnit svět

Rozhovory: O “covidových” situacích a trojí životní samotě

Homilie: Čas Božího navštívení

Archiv zpráv listopad 20
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Bratrství se zrodilo z Kříže

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě