Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

27.11.2019 

Apoštolská cesta do Thajska a Japonska

Katecheze papeže Františka z 27. listopadu, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

(Mt 28,16-20)

Dobrý den, drazí bratři a sestry!

Včera jsem se vrátil z apoštolské cesty do Thajska a Japonska. Byl to dar, za který velice děkuji Pánu. Znovu chci vyjádřit svoji vděčnost představitelům a biskupům těchto dvou zemí, kteří mne pozvali a velice laskavě přijali, a poděkovat zejména thajskému a japonskému lidu. Tato návštěva umocnila moji blízkost a sympatie vůči těmto národům. Kéž jim Bůh žehná hojností pokoje a blahobytu.

Thajsko je starobylé a značně modernizované království. Na setkání s králem, premiérem a dalšími představiteli jsem vzdal hold bohaté duchovní a kulturní tradici thajského lidu. Lidu krásného úsměvu. Lidé se tam na jihu  stále usmívají.

Podpořil jsem snahu o soulad různých složek tohoto národa a povzbudil k tomu, aby hospodářský rozvoj přinášel užitek všem a byly zahojeny rány z vykořisťování zejména žen a nezletilých. Buddhistické náboženství je integrující součást dějin a života tohoto lidu, a proto jsem se vydal navštívit nejvyššího buddhistického patriarchu a pokračoval tak v cestě vzájemné úcty, započaté mými předchůdci, aby ve světě rostly soucit a bratrství. V tomto smyslu bylo velice významné ekumenické a mezináboženské setkání, které se uskutečnilo na největší univerzitě této země.

Církev v Thajsku prokazuje svědectví také službou nemocným a posledním. V tom vyniká nemocnice Saint Louis, kterou jsem navštívil, abych povzbudil zdravotnický personál a setkal se s několika pacienty. Zvláštní čas jsem pak věnoval kněžím, zasvěceným osobám, biskupům a také spolubratrům jezuitům. V Bangkoku jsem sloužil mši s celým Božím lidem na národním stadionu a potom s mládeží v katedrále. Zakusili jsme, že v nové rodině, kterou utváří Ježíš Kristus, jsou také tváře i hlasy lidu Thai.

Potom jsem se odebral do Japonska. Hned po svém příjezdu na nunciaturu v Tokiu jsem byl přijat biskupy této země a společně jsme se zaobírali tím, jak být pastýři církve, která je maličká, ale nese živou vodu Ježíšova evangelia.

Chránit každý život“ bylo mottem mojí návštěvy v Japonsku, zemi, která na sobě nese rány jaderného bombardování a je pro celý svět mluvčím základního práva na život v míru. V Nagasaki a Hirošimě jsem setrval v modlitbě, setkal se s přeživšími a příbuznými obětí a pronesl důrazné odsouzení jaderných zbraní, jakož i pokrytectví, které řeční o míru a zároveň vyrábí a prodává válečné zbraně. Po oné tragédii projevilo Japonsko mimořádnou schopnost boje za život, stejně jako nedávno při trojí pohromě roku 2011: zemětřesení, tsunami a havárie nukleární elektrárny.

Aby byl chráněn život, je třeba jej milovat, a vážnou hrozbou je dnes v těch nejrozvinutějších  zemích ztráta smyslu života. Nestačí ekonomické zdroje, nestačí technologie, je zapotřebí lásky Boha Otce, kterou daroval a dává Ježíš Kristus.

První obětí této absence smyslu jsou mladí lidé, a proto bylo setkání v Tokiu věnováno jim. Vyslechnul jsem jejich otázky a jejich sny, vybídnul je, aby se společně stavěli proti každé šikaně a přemáhali strach a uzavřenost otevřeností Boží lásce v modlitbě a službě bližním. Další mladé lidi jsem potkal na univerzitě „Sophia“  spolu s její akademickou obcí. Tato univerzita jakož i všechny katolické školy jsou v Japonsku velice ceněné.

V Tokiu jsem měl příležitost navštívit císaře Naruhita, jemuž chci opětovně vyjádřit svoji vděčnost, a setkal jsem se také s vládními představiteli a diplomatickým sborem. Vyslovil jsem podporu kultuře setkání a dialogu, vyznačující se moudrostí a širokým horizontem. Ve věrnosti svým náboženským a morálním hodnotám a v otevřenosti evangelnímu poselství může být Japonsko zemí, která táhne ke spravedlivějšímu a mírumilovnějšímu světu a k souladu mezi člověkem a životním prostředím.

Drazí bratři a sestry, svěřme dobrotě a prozřetelnosti Boží národy Thajska a Japonska.

 

Přeložil Milan Glaser



Další články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.2.21 Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity
10.2.21 Modlitba v každodenním životě
3.2.21 Papež: Dialog mezi náboženstvími ať je naším každodenním úsilím
3.2.21 Modlitba v liturgii
27.1.21 Papež: Ideologie, vydávaná za záchranu lidstva, může přivodit jeho zkázu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti