VaticanNews.va

   18. 12. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5191
Poslechem z webových stránek.3307
Četbou textů na webových stránkách.5200
Poslechem i četbou.3165


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Křesťan má zářit útěchou

Papež se rozloučil se třemi členy Rady kardinálů

Kardinál Koch: Otázku interkomunia nelze abstrahovat od pojetí církve, eucharistie a výkonu úřadu


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

3.4.2018 

Nemarněme čas lítostí, ale milujme

Papež František

Italský katolický týdeník Famiglia Cristiana připravil zvláštní číslo k pátému výročí pontifikátu papeže Františka. Mimo jiné přináší papežovu předmluvu ke knize sicilského psychologa a psychoterapeuta, nazvané „Stížnosti zakázány“ (Vietato lamentarsi, Edizioni San Paolo). Osmačtyřicetiletý Salvo Noé, autor mnoha popularizujících textů na psychologická témata, papeži Františkovi svou knihu předal při generální audienci loni v červnu spolu s výstražnou tabulí, zakazující sebelítost. Jak uvedl, mimo jiné v ní odkazuje na opakované Františkovy výroky o emauzských učednících a jeho varování před poraženeckými postoji, sklíčeností a váhavostí. Římský biskup projevil o knihu sicilského psychologa živý zájem a výstražnou tabuli si dokonce vyvěsil na dveře svého bytu v Domě sv. Marty. Pod výrazným nápisem „Stížnosti zakázány“ na ní menším písmem stojí, že „přestoupení zákazu vede k syndromu svalování viny na druhé, následnému zhoršení nálady a schopnosti řešit problémy, a trestá se dvojnásobnou sankcí, pokud se děje v přítomnosti dětí“. Druhé vydání psychologického pojednání Salva Noého v těchto dnech přichází do italských knihkupectví s předmluvou papeže Františka, kterou přinášíme v plném znění:

„Salvo Noé nám předkládá bohatství podnětů, jak se vyrovnat s životními obtížemi a nečekanými situacemi, aniž bychom upadli do léčky obviňování druhých, nýbrž naopak v každé nepřízni spatřovali možnost k utužení důvěry. V naší době, která se vyznačuje nebývalou vnější rychlostí a velkou vnitřní nejistotou, je to navýsost užitečné. Cesta nespočívá v tom, že se straníme světa anebo bojujeme proti všemu, co nás obklopuje, nýbrž ve snaze o zlepšování reality, počínaje sám sebou, svým srdcem a vztahy. Láska otevírá oči, objetí rozšiřuje srdce. Jestliže mnohé nástrahy nás vedou k sebeuzavírání, východiskem je vytvořit větší prostor pro modlitbu a naslouchání, úctu a pochopení, abychom se vysvobodili z kalných vod smutku a nářků. Předkládané životní podněty se týkají také víry, která nezapře dobu, v níž je prožívána. Pro dnešní dobu je příznačné převládání pocitů a emocí, nejistota a křehkost, vyvolaná mnoha vnitřními ranami. Srdce si nicméně může rovněž svobodně zvolit, že bude milovat.

Toto rozhodnutí začíná tím, že již sami nad sebou nepláčeme a nedáváme se ovládnout smutkem za vytrpěná příkoří a trýzeň, které nám život přinesl. Je to volba plynoucí z daru víry – věříme totiž, že nehledě na všechno stále jsme a budeme milovanými Otcovými dětmi, že jsme neustále milováni navzdory hříchu a nedůslednosti. Je to pramenem naší radosti, radosti hlubší než pomíjivé emoce, radosti vítězící nad neklidem, který ochromuje bytí, radosti, která překonává také bolest a mění ji v pokoj.

Existují myšlenky a slova, které této radosti brání a ubližují srdci – například když bědujeme sami nad sebou a reptáme na druhé. Naopak nářek, který se obrací k Bohu, otevírá vztah, blahodárné uvolnění, uzdravující modlitbu, jak ukazují biblické žalozpěvy (lamentace). Existují tedy cesty srdce, které nemáme následovat, a jiné, kterými se máme odvážně vydat; pokušení, která máme odvracet, a příležitosti, kterých se naopak máme ujmout, abychom si zvolili, jak nasměrovat život a vybrat si poklad hodný zisku, neboť „kde je tvůj poklad, tam bude i tvé srdce“ (Mt 6,21).

Srdce každého člověka se trochu zaneslo prachem a pokrylo rzí, někdy je v něm nějaká velká, neodstraněná tíže. Setkání s Pánem, který nás zná, miluje a uzdravuje, upřímný a otevřený vztah k druhým lidem, láska, která uvolňuje nejkrásnější schopnosti naší svobody, jsou silami, které jsou s to odvalit onen kámen, odstranit onu rez, vymést onen prach.

Potřebujeme to, protože nejsme superhrdinové, nýbrž lidé na cestě; křehcí hříšníci, avšak zároveň privilegovaní adresáti věrné Boží lásky, která „obrací nářek v tanec“ (Žl 30,12). Bůh je stejně jako my raněn – raněn za nás. Jeho rány nezmizely, nýbrž jsou naplněny velikonočním světlem. Když proto Ježíše následujeme po cestě lásky, krok za krokem se učíme tomu, jak dokonce i v bolesti zahlédnout životní dozrávání, v krizi růst, v noci svítání a v kříži vzkříšení. Vnímáme pak, že není dobré pohroužit se do nářků a ztrácet se v lítosti. Cesta nespočívá v tom, že vůči druhým lidem a událostem vystupujeme se strachem, nevraživostí, výčitkami a podezřívavostí, nýbrž že investujeme do lásky, která „všechno omlouvá, všemu věří, všecko vydrží“ (1 Kor 13,7). Lásky, která v odpuštění – přijatém a darovaném – stále nachází sílu k novém začátku.

Najít sami sebe tedy znamená spočinout na Božích rukou, jako dítě v Otcově náruči. Tak nikdy nepocítíme životní ani dějinné vykořenění – na cestě nás totiž bude doprovázet Otec, který nám v trpělivé jemnosti ukáže směr. A když se po cestě vkrade záštiplné pokušení a zlostná rez začne nahlodávat vztahy, budeme vědět, že máme následovat Ježíše tím, že půjdeme proti proudu a že se trpělivě a pokorně vydáme na pouť smíření. Toto je Ježíšova cesta – trvalé obrácení, život, který netkví v pohodlném živoření, nýbrž žije se až do hloubky v pravé odvaze pokorné lásky.

Vážit si sami sebe, protože jsme milováni, dát se Pánovou rukou vyprostit z propasti ran a nenávisti, volit si život, vyhledávat bližního, přijímat každý den jako příležitost k daru, bojovat za to, aby ze života vymizelo bědování, z úsudků jedovatost, z myšlenek kal, ze setkání pomluvy a ze srdce zlost. To je cesta, díky které v nás bude přebývat láska – neboť pouze láska vyplňuje prázdnout, hojí rány, ozdravuje vztahy. Jenom láska dodává důvěru a pokoj, navrací odvahu a mění život ve veliké staveniště naděje“.

Píše papež František v předmluvě ke knize sicilského psychologa Salva Noé, vycházející v druhém vydání pod titulem „Stížnosti zakázány“.Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.12.18 Papež podpořil vznik knihy o hudbě v jezuitských redukcích
3.12.18 Papežův akrostich o sportu
21.11.18 Římský biskup: Pravá radost plyne ze „skartagonismu“
27.10.18 Mezigenerační smlouva podle papeže Františka
12.9.18 Slova nejsou neutrální, upozorňuje římský biskupHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Josef přijal svoje poslání bez řečí, protože uměl snít

Dobrá politika slouží míru – poselství papeže Františka k 52. světovému dni míru

Papež: Pouze člověk prodchnutý nadšením je schopen trpělivosti

Vatikánské sdělovací prostředky povedou dva zkušení laičtí novináři

List předsedům biskupských konferencí k únorovému setkání s papežem

Andrea Tornielli: Neredukovat skutečnost na slogany

Papež přijal italskou řeholnici, přítelkyni Židů

Papež: Ne uzákonění trestu smrti, ano přiměřené obraně proti útočníkovi

Na dnešek připadají 82. narozeniny Petrova nástupce

Vyšel dokument Svatého stolce k využití bývalých kostelů

Taizé v Madridu: Nezapomínejme na pohostinnost!

Egyptská vláda obnovuje kostely, jež byly poničeny atentáty

 Nově na webu
Svatý otec: Bůh přichází zahrnout celý náš život radostí

Publicistika: Překonat povrchní chápání vztahu mezi kněžími a laiky

Publicistika: Svatý stolec a církev v USA

Rozhovory: Dovolili jsme si přispět naší troškou písku do mlýna

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv prosinec 18
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího