VaticanNews.va

   14. 12. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5175
Poslechem z webových stránek.3300
Četbou textů na webových stránkách.5185
Poslechem i četbou.3160


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Cantalamessa: Musíme věřit v Boha, který přesahuje Boha, v něhož věříme

Papež: Nežít v závislosti na problémech, nýbrž v důvěře k Bohu

Pane, braň moji víru před zesvětštěním


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

25.2.2018 

Pojďte a uvidíte!

In memoriam Zdeněk Zelený     

Richard Čemus

„Milý Zdeňku, Káďo, jak jsme Ti všichni říkali přezdívkou, která vznikla za války, když jsi jako zpravodajská spojka nechával zprávy zastrčené ve skulině mezi káděmi a zdí domu.  Když mě zde v Římě zastihla zpráva, že jsi odešel do Otcova domu, přijal jsem to s klidem. Vzhledem k tomu, že Ti bylo 93 let, by si člověk mohl říci, že je to přirozený běh života. Zde jde však o mnohem víc. Totiž o to, že Tvůj život dokazuje, že si Pán Bůh do polívky foukat nenechá, jak jsi sám říkával. To, co ti komunisti ze života vzali, ti On na letech života přidal. A to zde, už na tomto světě, v tomto životě. Mám za to, že většina, ne-li všichni Tvoji trýznitelé jsou už dávno pod drnem.

Vzpomínka na Tebe sahá daleko do mého mládí, když jsi k nám chodíval na návštěvu svého spolumukla z Opavské věznice. Vynořují se mně vzpomínky na skautské tábory, které jsi stačil za to krátké jaro 1968 a 69 zorganizovat. Žiji z toho dodnes. Spojovala nás společná víra v život věčný.  Co to ale vlastně ten život věčný je? Vždy se nám vysvětloval tak, že začne, až tento pozemský život skončí. Ani jsme se neptali, jak může život věčný začít, když je nekonečný.  Zdálo by se, že Bohu na tomto životě na zemi zas až tolik nezáleží a církev že má za úkol chlácholit lidi odkazy na to, jak to bude báječné, až konečně začneme v nebi žít. Hlavní bylo uvěřit, že existuje život po smrti.

Německý písničkář Wolf Biermann měl poukazů na budoucí beztřídní radostný život socialistické ideální společnosti tak plné zuby, že si dovolil skromně poukázat na to, že existuje také život před smrtí. Úplný objev! Dovedu si představit, že jste měli v kriminále asi chvíle, kdy byste nejraději vyběhli na Krnovskou ulici v Opavě a křičeli z plna hrdla, že se vám chce před smrtí také ještě trochu žít. Ale právě proto tam byly ty mříže, abyste to neudělali. Kdyby bachaři četli doma tajně Bibli, tak by se asi podivili, jak Pánu Bohu na tomto životě záleží, že dokonce odměňuje své přátelé dlouhým životem na zemi. A dělal to vždycky. Už v Desateru čteme: cti otce svého i matku svou, abys dlouho živ byl a dobře se ti vedlo na zemi. Uvěřit v Krista a žít podle Božích přikázání neznamená snižovat si kvalitu života, jako investici, abych si zasloužil nebe. Už tento život má svoji věčnou hodnotu, protože ho Kristus posvětil svým Boholidstvím.

Někdy se člověk přistihne při tom, jak si stěžuje, že život podle evangelia je moc náročný. Nikolaj Berďajev přitakává a říká, že právě proto bude křesťanů vždycky málo. Jiná náboženství to dělají lidem lehčí. Už svatým Pavlem to cloumalo a říká: nevstal-li Kristus z mrtvých, marná je naše víra. Jestli jsme si odříkali v tomto životě leccos, co by se nám chtělo okusit, a potom bychom museli zjistit, že jsme se mýlili, pak jsme na tom hůř, než pohani, protože ti si alespoň užili. Ale vy muklové, tedy muži určení k likvidaci, jste zvláštní rasa. Ještě jsem nikoho z vás neslyšel  stěžovat si na to, že vám komunisti ukradli nejlepší léta života a národu půl století. Kdykoli jste vyprávěli o kriminále, tak měl člověk dojem, že to nebyl ztracený život, ale naopak, život naplněný blízkostí Boha.

Dalo by se to nějak psychologicky vysvětlit ve smyslu, že člověk vytěsňuje to zlé, aby to vydržel a nezbláznil se? Pokud vůbec můj táta o vězení vyprávěl, tak téměř výlučně o tom, co bylo k smíchu, anebo zpíval písničky Voskovce a Wericha, které se v Opavě všechny naučil.  Lepší je nehledat žádná psychologická vysvětlení, už jenom proto ne, protože manželkám a snoubenkám, které čekaly, až se vrátíte, do smíchu vůbec nebylo. A dětem už vůbec ne... když učitelka vyvolala k tabuli moji sestru, aby řekla před celou třídou, kde má tatínka...

Je to asi všechno úplně jinak a já ti píšu tento dopis, abych ti poděkoval, abych poděkoval Pánu Bohu, že jsem Tě směl znát a tobě za příklad statečnosti, zde by se spíše hodilo slovo chrabrosti, který jsi mě dal. Mluvívá se o nedostatku mužské spirituality. Já myslím, že vy jste ji žili a jestli v dnešním světě má svůj význam slovo být rytířem, tak to platí o vás. Je to až s podivem, jak hrubost kriminálu nedokázala udusit ve vás gentlemanství.

Mohl bych toho ještě o Tobě hodně napsat, ale to už není třeba, trápí mě jedna věc: co bude, až už tady nikdo z vás muklů nebude. Dnes se často mluví o hodnotách. Ty ale sami o sobě vůbec neexistují, pokud je někdo nežije. Nemůžu si pomoct, ale já vidím přímé propojení mezi nelidským, brutálním a ponižujícím zacházením s lidmi jako vy, ať už to bylo na věži smrti v Jáchymově, nebo v korekci v táboře Vojna, kde muklové nesměli ani vidět Svatou Horu u Příbrami, nebo všechny ty vynálezy, jak týrat lidi na Mírově či v Leopoldově, s hloubkou člověka, která by se asi neotevřela, kdyby toho nebylo, a my bychom neměli tuto elitu národa, na kterou by národ měl být více hrdý. Asi by se vám nedostalo toho poznání,  které člověk nemůže získat, než když zaslechne slovo Boží: pojďte a uvidíte.

Člověk by musel být asi úplně hluchý a slepý, kdyby neviděl, že se něco epochálního děje, že prožíváme otřesy, jakési duchovní zemětřesení, kdy se zlo i dobro radikalizují a zároveň mísí, takže je často nedokážeme rozlišovat. Nevíme, jaké svědectví se od nás může jednou žádat. Jedno je však jisté, že nestačí si někde něco přečíst, pozorovat z dálky a udělat poté předat dál. Karel Rahner řekl památnou větu, že křesťan budoucnosti bude buď mystikem nebo vůbec nebude. Vždycky mě na této větě vadilo, že Rahner neřekne, co to znamená být mystikem. Až jsem jednou zašel do knihovny vytáhl osmý svazek Schriften zur Theologie a tam to stojí černé na bílém. Říká tam: křesťan budoucnosti, buď bude mystikem, tedy tím, kdo něco prožil, anebo vůbec nebude. Abychom mohli říci, že my jsme byli a budeme, musíme se životu vystavit. Já ti děkuji Zdeňku, že ses mu vystavil. Chápu totiž stále jasněji, že to nebyla ztracená léta života, ale dar a povolání. Přimluv se za nás, až nám bude těžko.Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.7.18 Skauting prochází obdobím rozkvětu
2.2.18 Francouzští skauti se ohradili proti svému vyloučení z předsynodní debaty
1.2.18 Setkání skautských kaplanů: Víra není dodatkem ke skautingu, ale jeho podstatou
9.6.17 Není vychovatel jako vychovatel
26.6.15 Petrův nástupce přijal Mezinárodní konferenci katolických skautekHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Umění se dotýká nejniternějších zákoutí lidského svědomí

Petrův nástupce přijal slovenského prezidenta

František připomenul dvousté jubileum vánoční písně „Tichá noc“

Papež pranýřoval pseudopokrok odnímající identitu národům a rodinám

Svatý otec navštíví Bulharsko a Makedonii

Papež: Při řešení migrace sloučit mravní odpovědnost a obecné blaho

Buďte anténou spirituality, řekl Petrův nástupce tvůrcům katolické televize

Papež František: Skoncujme s šílenstvím konzumismu

Papežovy kondolence do Štrasburku a Campinas

Štrasburský arcibiskup: Šlo o útok na symbol, Francii čekají těžké dny

Papež: Modlitba v určitém smyslu již obsahuje spásu

Jihočeská delegace předala papeži Františkovi „požehnané pivo“ a perník pro chudé

 Nově na webu
Svatý otec: O Otčenáši – Prosba, která se dožaduje s důvěrou

Publicistika: Těšit se na Soudce, který přijde

Publicistika: Svatý stolec a církev v USA

Rozhovory: Dovolili jsme si přispět naší troškou písku do mlýna

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv prosinec 18
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího