Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

28.12.2017 

Zapomenuté Vtělení

Agnostický filosof Massimo Cacciari objevuje jádro křesťanství

Johana Bronková

Filosofové interpretující Evropu a křesťanství, jako Hegel nebo Schelling, Marii téměř ignorují. Soustředí se na vztah mezi Otcem a Synem. Maria je redukována na banálně pokornou a poslušnou postavu... Ve skutečnosti však Maria ve chvíli zvěstování má strach, je zaskočena, pochybuje, cítí úzkost a rozvažuje. Nejde o předem jasnou věc. Její „ano“ je svobodné a mocné. Maria v něm dospívá ke chtění Boží vůle. – Na opomíjenou velikost Matky Boží poukazuje italský laický filosof Massimo Cacciari ve své knize nazvané „Plodit Boha“ (Generare Dio). Vyznává se v ní ze své fascinace novozákonním poselstvím a především tajemstvím Vtělení a role, jakou v něm sehrála Maria. Přestože jde o témata, která nebudou znít novátorsky těm, kdo znají velkou tradici církve od Ireneje z Lyonu přes Eféma Syrského, Bernarda z Clarvaux či Dunse Scota po Hanse Urs von Balthasara, zápal, s jakým italský filosof zakořeněný v německém idealismu, marxistickém myšlení a posléze v existencialismu objevuje jádro křesťanské zvěsti, může být inspirativní.

V rozhovoru otištěném v dnešním vydání vatikánského deníku L´Osservatore Romano poukazuje na dluh západních myslitelů vůči Matce Boží. „Jedině v malířství, ve velkém západním umění je Maria pozvednuta do role naprostého protagonisty. Je to jeden z těch případů, kdy výtvarné vyjádření ve své hloubce daleko předčilo jazyk,“ říká filosof.

Opomineme-li tuto ženu, která přijímá do svého lůna Božího Syna a Jeho Logos, stane se vtělení komedií. Maria jedná svobodně, dokonce hyper-svobodně. Na rozdíl od Adama, který se v rajské zahradě nechává vést svých chtěním a jehož svoboda chce pouze uspokojit vlastní popudy, Maria rozvažuje, ptá se a trpí. A pak se rozhodne činit vůli druhého, stát se darem, stejně jako její Syn. Činit vůli Otce. Maria a Ježíš nám dávají příklad svobody chápané jako dar. „Jaká svoboda je větší, ta, která tě připoutává k sobě samému, nebo ta, jež tě osvobozuje od sebelásky?“ – ptá se dále.
Podle Cacciariho se radikálnost křesťanského poselství setkává s nadčlověkem, o němž mluvil ve svém antikřesťanství Nietzche, právě v tomto konceptu, na hranici nemožnosti. Nemožnosti, kterou chápe jako nejzazší míru možného. „Tato nemožnost není fantazie nebo neužitečná a marná hra. Pokud neorientuješ život tímto směrem, zůstaneš vězněm svého času. Ježíšovo poselství zní: abys byl svobodný, přijmi za svou míru moji nemožnost,“ dodává italský filosof. Člověk totiž, aby se mohl pohnout z místa, potřebuje jako svou míru něco, co ho přesahuje, vysvětluje dále Massimo Cacciari. Ježíše měli jeho současníci za bláznivého, a přece to byl On, kdo vyznačil přelom v lidských dějinách, vytvořil kulturní a antropologický svět, v němž žijeme. Je snad něco realističtějšího než toto?

Italský filosof, který se sám označuje za agnostika, je přesvědčen, že jedině myšlení orientované na hraniční otázky lidské existence nás může osvobodit z bídy naší doby, pro niž má nelichotivé označení: Je obscénní – říká – v doslovném slova smyslu. Vyžaduje totiž, aby se všechno stavělo na scénu, vystavovalo na odiv: naše myšlenky, fotografie, naše tajemství. Nic nesmí zůstat utajeno. A přece právě ze tmy vychází světlo, které osvěcuje a vyjevuje. Ve skutečnosti však dochází k naprosto rozporné situaci, pokračuje dále. Transparentnost je pouhou ideologií. Nikdy nebyly síly vládnoucí světu tak ukryté jako dnes. Navzdory zdání je naše doba okultní epochou anonymních mocností, toho, co není vidět – dodává Cacciari a vrací se k prvotnímu tématu, totiž k postavě Panny Marie. Zatímco v Mariině případě se božské světlo zakrývá stínem, aby se projevilo ve skutečnosti, v naší době se temné ukrývá za zářívými světly. Lucifer je v podsvětí, ale předstírá, že je nositelem světla. Naší epochou prochází duch Antikrista. Jsou chvíle, kdy se projevuje ve své pravé podobě, dnes však obchází s maskou, říká Cacciari.

Oproti tomu Maria je člověkem svobody, nikoli svatým obrázkem, jak ji někteří prezentují. Její Humilitas – pokora – spočívá v rozjímání a naslouchání. Kdyby politici ještě četli, mohli by se učit také od ní. Pokud ničemu jinému, tak alespoň povědomí o historii, do níž vstupují. Problém však spočívá v tom, že došlo k naprostému oddělení vědoucí moudrosti a vlády – říká filosof Cacciari, který byl dlouhá léta benátským starostou.

Na dotaz zda by náboženské osobnosti a křesťané nemohli v této věci nějak pomoci, Cacciari smutně konstatuje: Křesťané jsou první, kdo zapomněli na Narození Krista, protože přestali hlásat paradox Vtělení – říká italský filosof Massimo Cacciari v rozhovoru pro Huffington Post Italia, který v téměř plném znění převzal vatikánský deník L´Osservatore Romano (27./28. 12. 2017).

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti