Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 O Kompendiu sociálního učení církve 

13.11.2007 

O Kompendiu sociálního učení církve, 14.část

Kapitola sedmá: Ekonomický život, druhá část

Pavel Jajtner

Sociální nauka církve sice uznává, že svobodný trh je nenahraditelnou institucí vzhledem k regulaci celého ekonomického systému, připomíná však, že je nezbytné upravovat jeho fungování na základě mravních cílů, které zabezpečují a zároveň vhodně vymezují prostor jeho nezávislosti.
Základní úloha státu v ekonomické oblasti spočívá v určení a vymezení právního rámce, který by reguloval ekonomické vztahy, a to tak, aby se chránily základní předpoklady svobodného hospodářství, které spočívá v právní rovnosti zúčastněných. Jeden nemá mít nikdy tak velkou moc, aby druhého prakticky odsoudil k otroctví.
Výběr daní a investování veřejných prostředků má zásadní ekonomický význam pro každou občanskou a politickou komunitu. Kýženým cílem je přitom to, aby veřejné finance působily jako prostředek rozvoje a solidarity.

Privátní neziskové organizace mají v ekonomické oblasti své zvláštní místo. Uvedené organizace se vyznačují odvážným úsilím o harmonické propojení produktivní efektivity a solidarity.

Spotřebitelé, kteří v mnoha případech disponují poměrně velkou kupní silou výrazně překračující existenční práh, mohou výrazně ovlivňovat ekonomickou realitu svým svobodným rozhodováním mezi spotřebou a úsporami.
Využívání vlastní moci kupujícího je třeba uplatňovat v kontextu morálních požadavků spravedlnosti, solidarity a přesně vymezené společenské odpovědnosti. Nesmí se zapomínat na ?povinnost lásky k bližnímu, to znamená povinnost pomáhat vlastním ?přebytkem?, ale někdy i tím, čeho nemá člověk nazbyt, aby poskytl to, co je nezbytné pro život chudého člověka.

Jev konzumismu se projevuje přetrvávajícím zaměřením na ?vlastnění?, což se děje na úkor ?bytí?.
Globalizace probouzí nové naděje, ale zároveň vzbuzuje znepokojivé otázky. Péče o společné dobro ukládá, aby se využívaly nové možnosti pro přerozdělení bohatství mezi různými oblastmi naší planety, a to ve prospěch prozatím méně úspěšných a doposud upozaděných oblastí, které zůstávají na okraji sociálního a ekonomického rozvoje.
Solidarita odpovídající epoše globalizace vyžaduje ochranu lidských práv. ?Globalizace nesmí představovat nový druh kolonialismu. Musí proto brát ohled na rozličnost kultur, které představují v univerzálním harmonickém soužití mezi národy interpretační klíče lidského života. Globalizace nesmí zejména chudé připravovat o to, co pro ně zůstává tím nejcennějším, k čemuž patří také náboženské představy a praktiky, neboť autentická náboženská přesvědčení představují nejjasnější projev lidské svobody.? Finanční ekonomika zaměřená na pouhou tvorbu zisku zrazuje své vlastní určení, neboť se zbavuje svých kořenů i základního důvodu své existence, tedy své původní a nejvlastnější úlohy sloužit reálné ekonomice, což v podstatě znamená službu rozvoji osob a lidských komunit.
Také politika stejně jako ekonomika musí rozšířit rámec svého působení daleko za národní hranice a nabýt co nejrychleji celosvětových rozměrů, což jí pak umožní usměrňovat probíhající procesy nejen podle ekonomických ukazatelů, ale také na základě principů mravnosti.
Je nezbytné uplatňovat takové pojetí ekonomiky, které by na mezinárodní úrovni zaručovalo spravedlivé rozdělování zdrojů a odpovídalo by vědomí vzájemné hospodářské, politické i kulturní závislosti, jež dnes navzájem propojuje národy a dává jim vědomí společného údělu.
Tváří v tvář rychlému technickému a ekonomickému rozvoji a stejně rychlé proměnlivosti procesů produkce a spotřeby si učitelský úřad uvědomuje potřebu mohutného výchovného a kulturního díla tak, aby mravní a nehmotný význam ekonomiky byl v rovnováze s jejím existenciálním posláním.



Další články z podrubriky O Kompendiu sociálního učení církve

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.6.19 Papež vystoupil na summitu amerických soudců
21.11.17 Odboráři na vatikánské konferenci
10.10.16 Docat aneb What to do?
22.11.13 Papež František o mystice v sociální nauce církve
17.6.11 Seminář o etice podnikání



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti