RadioVaticana.va

   24. 11. 2017

RSS  RSS zpráv  Podcast denní­ch pořadů       

Hlavní­ stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.3662
Poslechem z webových stránek.2351
Četbou textů na webových stránkách.4148
Poslechem i četbou.2443


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání­

Odkazy


Zasílání­ novinek

Nejčtenější­

Krása smrti je v setkání s Pánem

V adventu nový (francouzský) Otče náš

Proti kulturní a duchovní kolonizaci je jediný lék - mučednictví
Eeská provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Eeská republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory senioru

Návštěva papeže v České republice

 
Zprávy

  

6.9.2017 

Papež František se vydal do Kolumbie

Vatikán. Papež František se dnes dopoledne vydal na 20. zahraniční apoštolskou cestu do Kolumbie. V předvečer Petrův nástupce podle svého zvyku soukromě návštívil římskou baziliku Panny Marie Větší, kde mlčky pobyl v kapli milostné mariánské ikony Salus populi romani a Matce Boží svěřil nadcházející pastorační návštěvu.

Z římského letiště Fiumicino odstartoval papežský speciál italských aerolinek A 330 v 11 hodin 10 minut. V Bogotě by měl přistát ve 23:30 našeho času, to znamená v 16:30 místního času. Na palubě se papež jako obvykle sešel s pracovníky médií, která hradí cestovní výlohy letů papežských zahraničních cest. S každým z nich se pak osobně pozdravil a ředitel tiskového střediska Svatého stolce, Greg Burke, jménem všech Svatého otce přivítal. Podotkl přitom, že se ho někdo ptal, zda bude tisková konference na konci i na začátku cesty. „Nemyslím, že byste dnes chtěl udělat nějakou změnu,“ poznamenal Burke, což papež František s úsměvem potvrdil několikerým záporem, ale na jeho prosbu o pár obvyklých slov na úvod, řekl:

Dobrý den a děkuji za doprovod a za práci, kterou budete dělat. Tato cesta je trochu speciální, protože má také pomoci Kolumbii učinit krok vpřed na její cestě k míru. I vás prosím, abyste se za to během této cesty modlili. A děkuji za vše, co děláte. Chtěl bych také říci, že poletíme nad Venezuelou. Tak se také pomodlete za Venezuelu, aby se tam mohl uskutečnit dialog a tato země nalezla hezkou stabilitu dialogem se všemi. Děkuji za vaši práci.

Poděkováním Svatému otci pak ředitel vatikánského tiskového střediska setkání ukončil a papež přešel do oddělení, které je určeno jemu a jeho nejbližšímu doprovodu.
Svatého otce hned po přistání na letišti v Bogotě přivítá kolumbijský prezident Juan Manuel Santos Calderón, někteří vládní představitelé a delegace kolumbijských biskupů. Z letiště se papež vydá v otevřeném voze na patnáctikilometrovou cestu do rezidence apoštolské nunciatury, čímž se dnešní program papežské návštěvy skončí.

Zítra, tedy ve čtvrtek, je naopak program velmi bohatý. Nejprve se ráno - u nás bude 16 h - uskuteční oficiální přivítání papeže Františka, který osloví politické a diplomatické představitele na náměstí v Bogotě, a navštíví prezidentskou rezidenci. Potom převezme od primátora symbolické klíče města a navštíví bogotskou katedrálu. Potom se vydá do přilehlé arcibiskupské rezidence, z jejíhož balkónu osloví shromážděné věřící. Tam se také – ještě před obědem - setká se sto dvaceti osmi kolumbijskými biskupy. Pronese k nim promluvu, která je ze všech papežských promluv nejdelší, jak je to na setkáních s biskupy při zahraničních cestách u papeže Františka zvykem. Po obědě na nunciatuře se tam papež setká se šedesátičlenným výkonným výborem Rady latinskoamerických episkopátů (CELAM), která sídlí právě v kolumbijském hlavním městě. K této instituci založené papežem Piem XII. pronese papež také obsáhlou promluvu. Čtvrteční program vyvrcholí mší svatou, kterou bude Petrův nástupce sloužit v bogotském parku Simona Bolívara.

Pár údajů o Kolumbii. Její rozloha je 14 krát větší než má Česká republika a žije v ní 50 milionů obyvatel. Katolíci tvoří 94%. Biskupů je 128 a kněží – diecézních i řeholních – je 9 560. I při tak vysokém počtu kněží připadá na jednoho z nich 4 734 praktikujících katolíků, což je přibližně třikrát více než v naší vlasti.
Papež během svého pobytu navštíví pět měst (Bogotu, Villavicencio, Rionegro, Medellín a Cartagenu).

Jedním z největších problémů, před nimiž stojí církev v Kolumbii a její společnost je obchod s drogami. Během své návštěvy papež zavítá také do Medellínu, kde tento obchod nabyl obrovských rozměrů. Vatikánskému rozhlasu řekl pomocný biskup medellínské arcidiecéze, mons. Elkin Fernando Álvarez Botero, jak církev přispívá k řešení tohoto problému:

Snažíme se o to především svoji aktivitou přímo ve farnostech. Ve čtvrtích, kde se soustředí násilí spojené s prodejem drog, existují různé smírčí programy sociální pastorace. Míří především k mládeži, která ohrožena nejvíce. Církev pomáhá především v navazování dialogu a nabídkou jiného a lepšího životního stylu. V některých farnostech se farář obrací přímo k příslušníkům skupin bojujících proti sobě a snaží se je přimět ke zřeknutí se násilí a k dialogu. Máme na tomto poli velmi mnoho zkušeností. Zorganizovali jsme setkání mezi skupinami, které byly dlouhou dobu proti sobě. Právě takovýto dialog církev usnadňuje

- dokresluje pomocný biskup Alvarez Botero z Medellínu situaci v Kolumbii, kde ode dneška do neděle 10. září pobývá Petrův nástupce.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.11.17 Papež napsal kolumbijskému válečnému invalidovi
11.9.17 Papež se vrátil do Říma
10.9.17 Papež v Kolumbii - 4. den
9.9.17 Upevnění v Kristu nám uděluje svobodu
9.9.17 Papež v Kolumbii - 3. denHlavní­ stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2017 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Kostely jsou místo služby, nikoli supermarket

Kristova přítomnost proměňuje rány velikonočním světlem

Římský biskup vyzval ke kontemplativnímu pohledu na migraci

Když se modlíš, říkej Otče náš

Papež: Zvítězit nad dostředivou silou vlastních zájmů

Vatikánský mluvčí o asijské cestě papeže Františka: skutečná periferie

Vatikánská muzea uspořádají první výstavu v Číně

Kardinál Bo: Poprosili jsme papeže, aby nevyslovoval slovo „Rohingya“

Nový kostel chaldejské komunity ve Švédsku

Matky přemáhají každý perverzní výchovný systém ideologických diktatur

Nepečujme příliš sami o sebe a vlastní společenství, vyzval papež františkány

Svatý otec se modlil za mír v Jižním Súdánu a Demokratické republice Kongo

 Nově na webu
Svatý otec: Pán ať z nás učiní tvůrce pokoje

Publicistika (Komentáře "Církev a svět"): Falešnost statistik

Publicistika (Reportáže, reflexe, sloupky): S Tolkienem o tajemství očistce

Rozhovory: Opakem omylu není pravda

Homilie: O Crux, Ave Spes Unica

Archiv zpráv listopad 17
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Lidé nemohou zabránit naplnění Božího Slova

Adolescence není patologie

Potřebujeme tvůrce pokoje, nikoli provokatéry konfliktů