RadioVaticana.va

   22. 9. 2017

RSS  RSS zpráv  Podcast denní­ch pořadů       

Hlavní­ stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.3349
Poslechem z webových stránek.2184
Četbou textů na webových stránkách.3912
Poslechem i četbou.2244


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání­

Odkazy


Zasílání­ novinek

Nejčtenější­

Kardinál Sarah: Nejste muzeálními kuriozitami, jste katolíci římského ritu

Papežský institut Jana Pavla II. mění název i statuta

Zemřel ostrakizovaný koncilní protagonista a mariolog René Laurentin
Eeská provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Eeská republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory senioru

Návštěva papeže v České republice

 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

23.7.2017 

Bez evangelizace není možná integrace

Milan Glaser

Tisíce lidí denně nepřestávají podstupovat předraženou a riskantní cestu k břehům kontinentu, který v nich budí naději. Je paradoxem, ale nikoli nedopatřením, že propagátoři tohoto masového přesídlování, právě tento moment nedoceňují. Mluví o ekonomické či demografické, popřípadě staré známé historické nutnosti, ale nezmiňují ten nejpodstatnější důvod, proč se Evropa stala zaslíbeným kontinentem. Dovolávají se biblického učení, ale používají jej pouze k mentorování, jež se stalo nesnesitelným. Nemluví o tom, že vymoženosti, které se v Evropě nabízejí, pocházejí z křesťanské inspirace. Zákonné záruky lidské důstojnosti, kulturní rozmanitost, umělecká a technická tvořivost, množství sociálních služeb, občanská práva, ale i povinnosti, ba i to materialistické pozlátko, které táhne asi nejvíc, jsou plodem křesťanské víry, aplikované podnikavostí Evropanů na život vezdejší.

Téměř dva tisíce let se našemu kontinentu dostává tohoto nebeského požehnání, které i přes lidskou nedokonalost a naše časté selhávání vydává zář, která přitahuje. Důvod, proč migrační propaganda původ této přitažlivosti zamlčuje, plyne ze snahy verbálně jej nahradit vlastním politickým konstruktem.

Pouhá spontaneita, ani pouhá perfidnost těch, kteří umějí profitovat z chaosu, však nejsou jediným motivem probíhajícího stěhování národů. V dobré vůle jej lze chápat jako určité vnitřní hnutí, jehož smysl nedovedou přesně pojmenovat ani sami příchozí. Klíčem k porozumění tomuto hnutí je křesťanská víra, která umožňuje nahlédnout jej jako znamení času. Tato interpetace je základem odpovědi, která by měla být přiměřeně nabízena také těm, kdo přicházejí. Přicházejí totiž adresáti křesťanské zvěsti, která hluboce vyzařuje z Evropy a její životní úrovně, aby nalezli spásu, třebaže dosud plně nechápou, co to je. Každý křesťan je přece poslán „získávat za učedníky všechny národy, křtít a učit je zachovávat vše, co přikázal Spasitel“ (srov. Mt 28,19), jednak tím, že se bude vydávat za nimi na misie, avšak také a tím spíše tehdy, přicházejí-li tyto národy sem.

Právě tato křesťanská interpretace však nabízena není, zejména ne těmi, kteří by ji účinně nabízet mohli a měli. Pro mnohé politiky se termín migrant stal ekvivalentem slova proletář, tedy dalším ideologickým sloganem nejnovější verze sociálního inženýrství. S lehkostí se přenášejí přes konkrétní lidské osudy, mají plná ústa plytkého moralismu, halícího se do filantropického roucha, ale přinášejícího nemalý zisk několika málo „zasvěceným“, jak to odhalila např. aféra na římském magistrátě, jehož úředníci přijímáním migrantů odčerpali do vlastní kapsy ze státního rozpočtu miliony eur. Minulý týden (20. července) za to bylo po dvouletém procesu odsouzeno 45 osob na celkem 327 let vězení.

Migrační fenomén je očividný, ale jeho dalekosáhlé a rozmanité příčiny tak očividné nejsou. Mnohem složitější je prognostikovat jeho důsledky a bezpochyby nejtěžší je dohlédnout v tomto pohybu nějaký pozitivní smysl pro evropskou civilizaci a kulturu, zvláště hledí-li se na problém pouze z politické perspektivy, která nepočítá s Boží prozřetelností a milostí.

K porozumění tomuto světovému dění, které je v mnohém určováno cílenými finančními toky a mediální masáží, je třeba se ubírat cestami novými i starými, nemá-li člověk přijít o radost, kterou přináší Ježíšova zvěst. Netřeba omezovat horizonty vlastního chápání abstraktními konstrukty veřejného diskursu jako je prosperita, demokracie, volné trhy apod. Zdá se, že tato abstrakta i mnohá další, která jsou při životě udržována pouze mediální komunikací, už dávno slouží především k umlčování lidské inteligence, která touží poznat pravdu.

Osvobozuje jedině dynamika Slova, které se stalo tělem, a nikoli verbalizace lidských projektů. Dnes je však křesťanská víra ohrožována právě touto přemírou důvěry v lidské síly, které v globalizaci začínají stále více narážet na svoje meze. Odtud plyne veškeré rozčarování a znechucení, ale i slepá poslušnost vůči stále impozantnějším mocnostem, jež se nám nabízejí, jako by byly naše, ale člověku jsou cizí a nepřátelské.

Reflektovat vlastní životní úděl jako pouť k nebeské vlasti je křesťanské a jediné východisko z problémů, které v dlouhodobé perspektivě s největší pravděpodobností nastanou. Pokud si Evropané nepustí k tělu tuto reflexi, jež je tak názorně, ba přímo zhurta evokována putujícími masami, budou se jen dále zaplétat do sebedesktruktivní vize pozemské blaženosti budované agnosticky, ba gnosticky v protikladu k plánu Toho, který je Stvořitelem i Spasitelem zároveň. Integrace imigrantů se zkrátka v Evropě neobejde bez evangelizace.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.9.17 Papež František k otázce migrantů: kéž je váš hlas vždy pohotový a prorocký
12.9.17 Papež: Počet imigrantů má svoji mez, a tou je možnost integrace
1.9.17 Nikoli zdi či mosty, migrace je otázkou způsobů
4.8.17 Obchodníci s lidmi určují migrační politiku
31.7.17 Islám postrádá definici osobyHlavní­ stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2017 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež František k otázce migrantů: kéž je váš hlas vždy pohotový a prorocký

Papežská pomoc pro Mexiko stižené zemětřesením

Petrův nástupce přijal peruánského prezidenta

Kardinál Versaldi: Katolické školy nejžádanější v nekřesťanských mimoevropských zemích

Apel korejských biskupů: dialog je vždycky možný

O. Alsabágh: nejtěžším válečným zraněním jsou fundamentalistické ideologie

Papež: podmínkou spásy je vnímat nebezpečí

Boj s mafií se pojí k problematice finančnictví, které opanovalo demokracii, řekl papež

Svatý otec potvrdil zásadu nulové tolerance v případech zneužívání nezletilých

Svatý stolec podepsal a ratifikoval traktát o zákazu jaderných zbraní

Smlouva o působení jezuitů ve vatikánských médiích

Papež: Měj odvahu pravdy, ale pamatuj, že nejsi nadřazen nikomu

 Nově na webu
Svatý otec: Výchova k naději

Publicistika (Komentáře "Církev a svět"): O geopolitice a spiknutí mezinárodního terorismu

Publicistika (Reportáže, reflexe, sloupky): Nikoli zdi či mosty, migrace je otázkou způsobů

Rozhovory: Nerozumím světu geopolitiky

Homilie: O Crux, Ave Spes Unica

Archiv zpráv září 17
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Adolescence není patologie

Potřebujeme tvůrce pokoje, nikoli provokatéry konfliktů

Růst víry v kněžském životě