RadioVaticana.va

   26. 7. 2017

RSS  RSS zpráv  Podcast denní­ch pořadů       

Hlavní­ stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.3044
Poslechem z webových stránek.1990
Četbou textů na webových stránkách.3645
Poslechem i četbou.2054


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání­

Odkazy


Zasílání­ novinek

Nejčtenější­

Eutanazie v Nizozemsku se lékařům vymkla z rukou

Zahájen beatifikační proces Chiary Petrillové

Uzavřena kauza Regensburger Domspatzen
Eeská provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Eeská republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory senioru

Návštěva papeže v České republice

 
Svatý otec

 Homilie 

27.6.2017 

Nikoli gerontokracie, nýbrž snící dědové

Homilie Svatého otce u příležitosti 25. výročí biskupského svěcení, Paolinská kaple Apoštolského paláce

Česká sekce RV

V prvním čtení (Gn 13,2.5-18) jsme vyslechli, jak pokračuje rozhovor mezi Bohem a Abrámem – rozhovor, který začal oním: „Vyjdi. Vyjdi ze své země…“ (Gn 12,1). V dnešním pokračování tohoto rozhovoru postřehneme trojí imperativ: „Povstaň!, pohleď!, doufej!“. Tento trojí imperativ vyznačuje cestu, kterou se má Abrám ubírat, a také vnitřní postoj, v jakém to má činit: povstaň, pohleď, doufej.

„Povstaň“. Povstaň, kráčej, nezůstávej stát. Máš úkol, máš poslání a máš je naplnit na cestě. Nezůstávej sedět, ale vzpřímeně se postav. Abrám se tak vydal na cestu a setrval na ní, což symbolizuje stan. Kniha Genesis vypráví, že Abrám chodil se stanem a když se někde zastavil, postavil stan. Dokud trval onen imperativ: „Vstaň!“, Abrám si nikdy nevystavěl dům. Avšak jediné, co vystavěl, byl oltář Hospodinu, aby mohl uctívat Toho, který mu přikazoval, aby povstal a kráčel se stanem. „Vstaň!“

„Pohleď!“ – to je druhý imperativ. „Pozdvihni své oči a rozhlédni se z místa, kde stojíš, na sever a na jih, na východ a na západ“ (Gn 13,14). Pohleď. Dívej se na obzor a nestavěj zdi. Stále se dívej a ubírej se dál. Mystika obzoru spočívá v tom, že čím jsme mu blíže, tím více se nám oddaluje. Upínejme zrak kupředu a kráčejme k obzoru.

Třetí imperativ zní: „Doufej!“. Dokládá jej onen pěkný dialog, ve kterém Abrám přiznává: „Pane, dal jsi mi hodně, ale mým dědicem bude jeden z mého domu“. A Hospodin jej ujišťuje: „Tvůj dědic vyjde z tvého lůna. Doufej!“ ( srov. Gn 15,3-4). Bylo to řečeno muži, který nemohl mít dědice vzhledem ke svému věku a manželčině neplodnosti. Avšak dědic měl vzejít z jeho lůna a jeho potomstvo mělo být tak četné jako hvězdy (Gn 13,16): „Pohlédni na nebe a spočítej hvězdy, můžeš-li je spočítat. Tak četné bude tvé potomstvo!“. A jak čteme dále, „Abrám Hospodinu uvěřil a ten ho za to uznal za spravedlivého“ (Gn 15,5-6). V Abrahámově víře začíná ona spravedlnost, kterou apoštol Pavel nadále rozvine ve svém výkladu ospravedlnění. „Povstaň! Pohleď! – na obzor, nikoli na zdi, na obzor – „Doufej!“. Naděje nemá zdi, je to čirý horizont.

Když ale byl Abrám povolán, byl více méně v našem věku – před odchodem na důchod, na odpočinek…Onen věk však přinesl nový začátek – pro starého muže, kterého tíží stáří a jeho bolesti i neduhy. Jako by byl nějaký mladíček, zaslechl: Vstaň a jdi, jen jdi! Jako by byl skaut: Vydej se na cestu! Dívej se a doufej. Toto Boží slovo je určeno také nám, kteří jsme víceméně v Abrahámově věku – ačkoli jsou mezi námi také mladší. Také nám dnes Pán říká totéž: „„Povstaň!, pohleď!, doufej!“. Sděluje nám, že nenastal čas k uzavření našich životů, zakončení osobních dějin a jejich soubornému shrnutí. Dává nám najevo, že naše dějiny jsou dosud otevřené, a to až do konce, a ve své otevřenosti nesou poslání, které nám Pán naznačuje onou trojicí imperativů: „Povstaň!, pohleď!, doufej!“.

Ti, kdo nás nemají rádi, o nás prohlašují, že jsme církevní gerontokracií. Tropí si posměch a nevědí, co říkají. Nejsme totiž geronti, nýbrž dědové. A pokud to nevnímáme, měli bychom prosit o milost, abychom to pocítili. Jsme dědové, na které pohlížejí naši vnuci. Dědové, kteří jim svou zkušeností mají dodat životní smysl. Dědové, kteří nejsou zamčeni v melancholii svých životních příběhů, nýbrž otevřeni, aby právě toto mohli darovat. Pro nás se ono „Povstaň!, pohleď!, doufej!“ nazývá „snít“. Jsme dědové povolaní snít a předávat sny dnešní mládeži, která je potřebuje. Z našich snů totiž mladí lidé načerpají sílu k proroctví a k nesení svých úloh.

Přichází mi na mysl onen úryvek z Lukášova evangelia (Lk 2,21-38), který vypráví o Simeonovi a Anně. Jsou to dva staří lidé, ale jak dokázali snít! O svých snech pak vyprávěli svatému Josefovi, Panně Marii, lidem…Anna mluvila ke všem okolo a tvrdila: „To je on! Je to on!“, a sdílela tak svůj životní sen. Právě toto po nás Pán žádá – abychom byli dědové, abychom svou životní sílu předávali mladým, protože to od nás očekávají, abychom se neuzavírali, ale vydávali ze sebe to nejlepší. Mládež očekává naši zkušenost a pozitivní sny, aby nadále nesla proroctví a práci.

Prosím Pána, aby nám všem udělil tuto milost, včetně těch, ze kterých ještě nejsou dědové – máme tu předsedu brazilských biskupů, je to mladík…ale také jednou zestárne. Milost být dědy, milost snít a předávat tento sen našim mladým, protože to potřebují.

Přeložila Jana Gruberová

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.7.17 Papež František: Jsme promovaní hříšníci
29.6.17 Bez kříže není Kristus, ale ani křesťan
27.6.17 O trojím imperativu
23.6.17 Bůh se zamiloval do naší nepatrnosti
22.6.17 Vlastnosti pravého pastýře: Vnitřní oheň, schopnost rozlišovat a pojmenovávat zloHlavní­ stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2017 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Začal proces proti kard. Pellovi, ale po deseti minutách byl odročen

Vatikán v OSN: Primárním právem je neemigrovat

Kardinál Müller: Věroučné spory existují v církvi od samotných jejích počátků

Detektory kovů odstraněny z Chrámové hory

Papež vyhlásí charitní kampaň za „kulturu setkávání“ s migranty

Dawkins: Proč je dobrá kritika křesťanství, ale nikoli islámu?

V metru proti extrémismu

Poslanci chilského parlamentu neschválili legalizaci potratů

Bomba před bazilikou Panny Marie Guadalupské

Papež ustanovil komisi pro studium Humanae vitae

Svatý stolec: Přístup k pitné vodě je základním lidským právem

Papež František se modlí za rodiče Charlieho Garda

 Nově na webu
Svatý otec: O problému zla ve světě

Publicistika (Komentáře "Církev a svět"): Bez evangelizace není možná integrace

Publicistika (Reportáže, reflexe, sloupky): Církev nemůže zůstat vězeňkyní Západu

Rozhovory: Vztahy k FSSPX pro mne nejsou problémem vítězů či poražených

Homilie: O Crux, Ave Spes Unica

Archiv zpráv červenec 17
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Adolescence není patologie

Potřebujeme tvůrce pokoje, nikoli provokatéry konfliktů

Růst víry v kněžském životě