RadioVaticana.va

   18. 10. 2017

RSS  RSS zpráv  Podcast denní­ch pořadů       

Hlavní­ stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.3471
Poslechem z webových stránek.2252
Četbou textů na webových stránkách.4016
Poslechem i četbou.2325


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání­

Odkazy


Zasílání­ novinek

Nejčtenější­

Duchovní zesvětštění poznáme a zničíme jen před křížem

Papež: Obavám se, že jsem špatně interpretován; podstupuji pastorační riziko

Papež: Bůh je opakem egoismu
Eeská provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Eeská republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory senioru

Návštěva papeže v České republice

 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

18.6.2017 

Politika posedlá nebeským rájem - 5. část

Konzumismus

Fabrice Hadjadj

Třetí vzorec oddělování: pozemské město proti nebeskému městu

Totalitní zkušenost má jednu přednost, spustila totiž oponu za naší nadějí na Eden. Nahlédli jsme, že snaha politicky uskutečnit touhu po transparentní pravdě vede k teroru a žízeň po absolutní spravedlnosti do Gulagu. Tak je tomu i s pravdou, dobrem a krásou dokonale uskutečněnými na této zemi našima rukama. Neexistuje nic falešnějšího, nic zlomyslnějšího a nic ohavnějšího. Vasilij Grossman v románě Život a osud klade do úst jedné z postav (Ikkonikov, Boží blázen) slova „Tam kde svítá Dobro, umírají staří i mladí a teče krev. [...] a všechno přináší utrpení mnohem větší než zločiny banditů a kriminálníků páchajících zlo pro zlo.“ Humanismus deptající konkrétního člověka. Soumrak stále ustupujícího revolučního zítřka. „Kromě hrozícího veledobra však existuje obyčejná dobrota: stařenky, která přináší kousek chleba vězni, vojáka, který dá napít ze své čutory raněnému nepříteli, a mladých, kteří se smilovávají nad starými [...] Tato privátní dobrota jednoho individua vůči jemu podobnému nemá svědky, je to malinká dobrota bez ideologie“ (Maurice Tournier, Le Grand Soir, un mythe de fin de siecle, „Mots“, n. 19. června 1989 (Batailes de mots autor de 1900), str. 79-94).

Koho by tato slova nezasáhla? Odmítnutí každého velkého sociálního projektu však sugeruje další rajské pokušení, totiž pokušení neodkladné dobroty, která nemá co do činění s budoucností. Můžeme to nazvat KONZUMISMUS, protože přichází s nárokem, aby se všechno naplnilo hned. Toto pokušení se může realizovat dvojím způsobem: buď si nárokuje naplnění času nebo spotřebu pozemských statků, tedy post-revoluční konzumismus a hypermarketový konzumismus. Oba spolu souvisí více než by se na první pohled zdálo. Vždyť kolik jen tzv. osmašedesátníků udělalo kariéru v reklamním průmyslu? V obou případech se totiž jedná o stejný kult neodkladnosti. Požitek i jeho nabývání se nabízejí naráz.

Květen roku 1968 je ve svém nejhlubším smyslu jakousi manifestací této netrpělivosti. Nepochybně jde o revoluční pohyb, vede však opačným směrem než Revoluce. Je to post-revoluční hnutí. Neočekává zářné zítřky. Jak ostatně vědět, zda bombastické nebe přinese vůbec nějaký zítřek? Dnešek potřebuje zář. Jaro osmašedesátého roku přichází po nukleární zimě. Je to vzmach, který už nedoufá v pokrok. Ten se s veškerou zřejmostí ocitl v trojité slepé uličce: nově jsme si uvědomili svoji konečnost jakožto živočišného druhu, dále poblouzněnost partyzánských utopií a smrtelnost civilizací. Kde může tato slepá ulička vyústit (zelené mládí rostoucí stejně jako divoké byliny mezi kamením u cesty musí přece také někde vyrazit)? Tady a teď – hic et nunc.

Rozhodně musí padnout jakákoli separace přítomného od budoucího, je třeba oddělit tady od jinde. Tento pád se projevuje primátem cesty, přechodem a proměnou zdí na výkřiky srdce. Na stěnách gymnázia Condorcet stálo: „Revoluce, která žádá oběti, je revoluce taťků.“ V předsíni posluchárny na Sorboně: „Nebudeme se domáhat ničeho. O nic se neprosíme. Budeme brát a okupovat.“ Na schodišti C v prvním patře univerzity v Nanterre: „Vyhlídka zítřejšího požitku nikdy nezažene moji dnešní nudu.“ Uvnitř nové budovy lékařské fakulty: „Užívejte si tady a teď.“ A nakonec poblíž výtahu na Sciences-Po: „Nařizuji stav trvalého štěstí“. Tento slogan má stejný smysl jako druhý, zdánlivě opačný z jedné stěny nedaleko záchodků na Sorboně: „Lejno na štěstí (Žijte)“. Toto nové nástěnné umění znovu hlásá primitivní a nepotlačitelnou touhu po ráji. Čím jiným je stav věčného a bezprostředního štěstí, ne-li postulátem plnosti času, snem o překročení hranic města, o kterém mluví Apokalypsa (Zj 21,22-23), tedy království, kde není slunce ani měsíc, chrám ani slzy, zločinci ani noc?

Protikladem živelného konzumismu je konzumismus hypermarketů. Oba bojují na stejném bojišti, totiž na post-ideologickém poli neodkladného požitku. Nápisy na zdech z máje roku osmašedesátého se totiž nezvykle podobají reklamním tabulím. Rovněž používají kategorický imperativ: „Pijte!“, „Jezte!“, „Zvolte si!“ apod. Reklamní slogany plně sledují linii onoho „Užívejte si tady a teď“. Zboží z celého světa se objevuje na pultech takřka zázračně a zapomíná se, že jídlu předchází chov, rybolov a zemědělství. Vzniká dojem, že všechno lze obdržet pomocí řemeslných služeb. Barevné obaly zastírají delokalizované otroctví a evropský konzument může nevidět, že jeho ráj stojí na čínských mučírnách. Všechno je na dosah ruky nebo na dvojí kliknutí. Uličky hypermarketu i prezentace internetových obchodů zpřístupňují zahrady požitků. Čím to je, že celofánová transparentnost tolik okouzluje? Poněvadž konzumace není materialismus, nýbrž spiritualita exkluzivity. Stará kredenc po babičce, dřevěná hračka z dětství, knihovna po strýčkovi, všechen nábytek, včetně knih a domácí vybavení nesoucí patinu zděděnosti konzumenta nezajímá. Nelpí na věcech. Zaplatí, konzumuje a zahazuje. Jeho nábytek je z Ikey. Svoje cennosti si sám zakoupil. Nevystavuje na odiv věci, nýbrž svoji moc. A kupní síla je pravým opakem pocitu užitečnosti. Spočívá v oné bezdůvodnosti, která umožňuje přecházet od jednoho sortimentu k druhému, od jednoho televizního programu k druhému a cítit se svrchovaným divákem světa tvořeného zbožím.

Nedávno se jeden penzionovaný francouzský státní úředník, vybaven slovníkem citátů a internetovým připojením, pustil do psaní Průvodce rájem. Různé verze onoho světa, jak je nabízen křesťanstvím, judaismem, islámem a některými dalšími dodavateli, autor katalogizuje, váží a porovnává podle jejich známých nálepek, ale s jakou bilancí? Chce si nárokovat neutralitu, ale svoje Nebe si už vybral: totiž zákazníka-pána, který se nedá ničím překročit a je rozhodnut všechno redukovat na jediné, totiž na ochranu klienta, zásilkový katalog a návody k použití.

Z knihy Paradiso alle porte (saggio su una gioia scomoda), Lindau, Turín 2013, str.64-68.
přeložil Milan Glaser.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.6.17 O politice posedlé nebeským rájem - 6. část
11.6.17 Politika posedlá nebeským rájem - 4. část
4.6.17 Politika posedlá nebeským rájem - 3. část
28.5.17 Politika posedlá nebeským rájem - 2. část
21.5.17 Politika posedlá nebeským rájem - 1. částHlavní­ stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2017 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Svatý otec: Veškerý náš život probíhá mezi úbočím víry a propastí strachu

Papež: Násilí a nespravedlnost ve jménu náboženství těžce uráží Boha

Apoštolský administrátor Mogadišu: Rezignací nad situací v Somálsku pácháme další atentát

Vatikánský pozorovatel při FAO: K odstranění hladu chybí vůle

Zemřel filipínský kardinál Ricardo Vidal

800 let františkánů na Blízkém východě

Kněz Neokatechumenátního hnutí propuštěn ze zajetí

Setkání pro katolíky „v neregulérní“ situaci

Méně peněz na kostely, více na charitu a uprchlíky

Kdo nenaslouchá Božímu slovu, zaměňuje víru za ideologii

Papež: Obavám se, že jsem špatně interpretován; podstupuji pastorační riziko

Papež potvrdil mandát františkánské kustodie Svaté země

 Nově na webu
Svatý otec: Blahoslavení mrtví, kteří umírají v Pánu

Publicistika (Komentáře "Církev a svět"): O problémech s papežem

Publicistika (Reportáže, reflexe, sloupky): Libanonský cedr - 100 let Orientálu

Rozhovory: Caravaggio zevnitř

Homilie: O Crux, Ave Spes Unica

Archiv zpráv říjen 17
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Adolescence není patologie

Potřebujeme tvůrce pokoje, nikoli provokatéry konfliktů

Růst víry v kněžském životě