Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.5.2017 

Janov očekává papeže Františka

Itálie. Příští sobotu – 27. května – se Petrův nástupce vydá do Janova – ligurského přístavu, který dal církvi hned trojici papežů – Hadriána V. (který zemřel pouhý měsíc po volbě, 18.8.1276), Inocence VIII. (1484-1492) a Benedikta XV. (1914-1922). Právě posledně jmenovaný, papež Giacomo della Chiesa, povýšil janovskou svatyni Panny Marie Strážné („Madonna della Guardia“) na baziliku menší a umístil stejnojmennou mariánskou sošku do kapličky ve Vatikánských zahradách. Poutní místo vypínající se vrchu Figogna nad Janovem (foto) bude také hlavním cílem Františkovy pastorační cesty. Papež se v něm setká s mladými lidmi z celé ligurské arcidiecéze a poté v jednom ze sálů svatyně poobědvá se sto padesáti lidmi, žijícími na okraji společnosti – chudými, vězni, bezdomovci, uprchlíky a oběťmi obchodu s lidmi. Poutní svatyni, která své jméno odvozuje od starobylé strážní věže, popisuje pro Vatikánský rozhlas její rektor, mons. Marco Granara:

“Na téměř tisícimetrovém vrcholku, zahaleném mlhou a vprostřed nečasu, se možná kaple jeví jako cosi nadbytečného. Tento chrám ale tvoří živé kameny, jak o nich mluví první list svatého Petra, a je symbolem církve, která potřebuje obnovu. Ročně sem přichází půl milionu lidí – od obyčejných po slavné osobnosti. A jejich setkání s Bohem obnovuje svědomí, křesťanská společenství i občanské ideály. V Janově se všichni vztahují k Panně Marii Strážné – od průmyslníka, jehož podnik prochází krizí, po fotbalová družsta. Především však rodiny, kterým chybí zdraví, soulad, důvěra a naděje.“

Dějiny janovské poutní svatyně sahají na konec 15. století, kdy se 29.8.1490 na hoře Figogna Panna Maria zjevila místnímu rolníkovi Benediktovi Paretovi. Představila se jako “Nebeská královna“ a Ježíšova matka a požádala jej o vystavění kaple na vyznačeném místě. Teprve pozdější Paretovo zázračné uzdravení přimělo jeho okolí k uznání pravdivosti zjevení a vedlo k rychlé stavbě malé kapličky, ze které se šířila zejména úcta k modlitbě růžence. Již o třicet let později se na hoře vypínal velký kostel, nahrazený po demolici současným z počátku 20. století. Poutní svatyně Panny Marie Strážné však najdeme po celém světě.

“Když zde našim velmi prostým rolníkům chyběl chleba, rozjeli se do míst, kde bylo více půdy – kupříkladu do Argentiny. Tam je deset svatyň zasvěcených Panně Marii Strážné. Všechny je postavili rodiny migrantů, tedy lidé, které sžíral hlad, ale cítili zodpovědnost za víru svých dětí, a proto se zasloužili o tuto náboženskou úctu. „Pokud nám přijedete sloužit mši, postavíme vám kostel“ , prosili proto tehdejší misionáře – salesiány, aby se za nimi vydali na nový kontinent. Dnes při tamních velkých kostelech existují farní salesiánské školy. Například rodina Pedemonte, což je janovské jméno, vystavěla ve městě Bernal kostel se školou, kterou dnes navštěvuje 2500 studentů.“

Vysvětluje rektor mariánské svatyně. Z Janova nicméně vyšel také jiný druh migrace – a sice misijní. Janovští misionáři s sebou vždy odváželi kopii Panny Marie Strážkyně a ochránkyně. Jezuité ji přinesli do polárních k krajů, členové Papežských misijních děl zase do Barmy a Indie, kapucíni do střední Afriky. Častým návštěvníkem janovské svatyně byl italský světec Luigi Orione, který úctu k Panně Marii Strážné šířil během celoživotního apoštolátu s mládeží i v misiích. Vraťme se ale k programu papežské pastorační návštěvy – papež v mariánské svatyni poobědvá s lidmi, které společnost odepsala. Hovoří ředitel janovské Charity, Francesco Catani:

“Bude to zcela soukromé setkání. Někteří zaměstanci Charity a dalších institucí, kteří se zúčastí, budou vystupovat pouze jako průvodci. Nepůjde o nějaké oficiální představení naší práce, nýbrž pouze o blízkost lidem.“

Vysvětluje ředitel Charity, která svou diskrétní přítomností v někdejším bohatém Janově stále více pomáhá také Italům.

“V tomto okamžiku řešíme především krizové situace s bydlením. Mnozí lidé o ně přicházejí, protože nemohou splácet hypotéky, a jejich nemovitosti tak jdou do dražby. Jiní jsou vystěhováváni kvůli tomu, že nemohou platit podnájem. Hodnota nemovitostí klesá, ale nájmy naopak rostou. Velkými obtížemi také procházejí migranti, kteří dosud pracovali jako pečovatelé o staré lidi v italských rodinách. Teď je poptávka nasycena – rodina se o své staré členy stará sama a nikoho nepotřebuje. Ještě koncem devadesátých let byla pro Janov tato pracovní nabídka typická, v současnosti ale stagnuje.“

Kromě nedostatku pracovních příležitostí pro migranty Janov zaznamenal také demografický pokles o plných 30 procent od konce sedmdesátých let. Na vině je hospodářská krize a úbytek pracovních míst. Papež se s touto sociální situací seznámí hned během první zastávky pastorační návštěvy – ocelárny ILVA, ve kterých se shromáždí na tři tisíce dělníků janovských továren.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.7.17 Papež: Důstojnost práce má přednost před výdělkem
27.5.17 Papež František v Janově
17.10.16 Na jaře příštího roku navštíví papež Janov a Milán



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti