Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.2.2017 

Benediktini z Tabghy: Nenávist nesmí zvítězit

Svatá země. „V dobách vzrůstajícího nacionalismu potřebujeme smíření a život, který má kořeny zapuštěné v evangeliu“, řekl kardinál Rainer Maria Woelki minulou neděli v kostele Rozmnožení chlebů a ryb v Tabgze na břehu Galilejského jezera. Kolínský arcibiskup slavil eucharistii v obnoveném benediktinském klášteře, který byl před půldruhým rokem z velké části poničen při žhářském útoku ze strany židovských extrémistů. O jeho obnovu se zasloužili němečtí katolíci a zejména Německý spolek poutníků do Svaté země, jemuž kolínský arcibiskup předsedá a který je vlastníkem kláštera. Žhářstvím, vyvolaném fanatickou nenávistí, bohužel hluboce utrpěly vztahy mezi náboženskými společenstvími v Izraeli, vysvětluje o.Matthias Karl, rektor kláštera v Tabgha.

„Tato nenávist trvá, protikřesťanská činnost pokračuje v malém i velkém – extrémisté ničí auta řeholních společenství, popisují klášterní zdi hanlivými nápisy namířenými proti Ježíši, Marii a křesťanům obecně. Díky Bohu jsou to jen malé skupinky extrémistů, ale problém stále trvá. Ve všech náboženstvích najdeme hrstku lidí, která otevřeně pracuje proti svému vlastnímu náboženství – nečtou ale přikázání, protože judaismus jim nedává možnost jednat proti křesťanům. Jsou to extrémisté, kteří by rádi měli toto území izraelského státu jen pro sebe a nikoho jiného. Nerespektují lidi, kteří nejsou Židé.“

Obnova kláštera stála zhruba milion dolarů – velkou měrou k ní přispěli také představitelé izraelské vlády a židovských obcí, muslimských a drúzských komunit. Slavnostní inaugurace se zúčastnil také izraelský prezident Reuen Rivlin (foto).

„Bylo to pro nás pěkné znamení. Přijel nás navštívit už po druhé – poprvé to bylo bezprostředně po požáru. Když jsme ho pozvali na obřad požehnání kláštera, ihned souhlasil a řekl, že nebude chybět. Přijel s manželkou, aby zdůraznil, že nešlo pouze o oficiální příležitost, nýbrž událost, na které mu osobně záleželo. Dal tak najevo, že nenávist je nepřijatelná, nezávisle na tom, kdo ji vyvolává – takovým postojům je třeba stále bránit. Pro nás to bylo důležité znamení, protože tak potvrdil, že stát nepřijímá protikřesťanská extrémistická gesta. Přáli bychom si, aby se další nenávisti předcházelo výchovou a v rámci různých institucí, které se tady ve Svaté zemi starají o bezpečnost. Pochopili jsme, že je třeba více pracovat na lepší a důstojnější budoucnosti pro různé náboženské skupiny, které zde žijí.“

Místní obyvatelé si přitom velice cení práce, kterou benediktini vykonávají nejenom pro poutníky i hosty, nýbrž i pro palestinskou a izraelskou mládež a děti. Jako jeden příklad za všechny jmenujme dům Beit Noah, který přijímá děti se zdravotním postižením a jejich rodiny.

„Když jsme si uvědomili, že klášter zapálili dva židovští mladíci, moc nás to bolelo, protože se snažíme o dobré vztahy se židovskou komunitou. Bylo pro nás tedy velmi důležité, že po žhářském útoku nás vyhledala řada židovských obyvatel na výraz solidarity. Díky darům židovské obce jsme opětovně vybudovali nádvoří a křížovou chodbu. Řekli jsme si tedy, že jsme zažili dvojí oheň – první mnohé zničil a druhý byl sycen láskou mnoha Židů. V tak těžké situaci to byla pěkná zkušenost – pochopili jsme totiž, že nás jako křesťany přijímají na těchto svatých místech, která jsou pro nás tak důležitá. Určitě zde proto chceme pokračovat v dalším životě a mít dveře otevřené pro kohokoli, kdo přijde se srdcem plným lásky a pokoje.“

Jak doplňuje o. Matthias, je nicméně důležité, aby viníci žhářského útoku byli postaveni před spravedlnost, čímž by se vydalo rozhodné varování před obdobnými skutky.

„Zatím není známo, jak se proces zakončí. Ze své strany žádáme izraelský stát, aby uplatnil zákony také proti vlastním občanům, pokud se dopustí něčeho špatného, nikoli jen vůči problematickým Palestincům, jak si toho občas lze všimnout. Těší nás, že zodpovědné státní úřady vyvinuly velké úsilí, aby identifikovaly viníky žhářského útoku. To ale nestačí, nyní je nezbytné pokračovat v procesu, protože takový čin není přijatelný“.

říká o. Matthias Karl.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi
12.1.21 První mše na místě Ježíšova křtu po 54 letech
26.8.20 Bazilika Narození Páně ožívá po dlouholeté renovaci
8.7.20 Virus modlitbu nezastaví - říká arcibiskup Pizzaballa
22.6.20 Představitelé arabských křesťanů apelují na ukončení izraelsko-palestinského konfliktu - “staré nemoci”



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti