RadioVaticana.va

   27. 5. 2017

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.2764
Poslechem z webových stránek.1815
Četbou textů na webových stránkách.3291
Poslechem i četbou.1892


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek
Váš e-mail:

Nejčtenější

Petrův nástupce přijal prezidenta USA

Papež oznámil jmenování pěti nových kardinálů

P. Boulad SI: Dialog s muslimy je v patové situaci
Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory seniorů

Návštěva papeže v České republice

 
Zprávy

  

9.9.2016 

Krásné překvapení, říká o knize „Benedikt XVI. Poslední hovory“ o. Federico Lombardi

Řím. „Benedikt XVI. svolil k publikaci této knížky pod podmínkou, že k ní dá souhlas rovněž papež František,“ říká ke knize „Benedikt XVI. Poslední hovory“ její autor, Peter Seewald. Kniha rozhovorů s emeritním papežem se objevila dnes na pultech knihkupectví v několika zemích současně. V interview pro německou agenturu KNA popisuje Seewald Benedikta XVI. jako nesmírně skromného člověka. Josef Ratzinger podle něj není pouze největší teolog na Petrově stolci, ale také umělec a básník.
Peter Seewald prozradil, že rozmluvy s emeritním papežem vedl také proto, že pracuje na jeho životopise. Z počátku Benedikt XVI. ve své skromnosti nechtěl, aby tyto texty byly zveřejněny ještě za jeho života, nakonec se však nechal přesvědčit autorem a srdečným přitakáním papeže Františka. Vztah Benedikta XVI. k jeho nástupci je velmi vstřícný, to ovšem neznamená – dodává Peter Seewald – že všechno přijímá s nadšením. Na druhou stranu papež František je vděčný za podporu ze strany emeritního papeže a nazývá ho revolucionářem, jehož velikost bude teprve objevena.
Peter Seewald zdůrazňuje, že Benedikta XVI. byl během rozhovorů velmi upřímný, sebekritický a osobitý. Prozradil například, že ještě před svým zvolením na Petrův stolec oslepl na jedno oko, měl problémy se srdcem a nepočítal s dlouhým životem. Proto během svého pontifikátu neplánoval dalekosáhlé reformy, a chtěl se omezit pouze na ty nejpotřebnější.
Německý publicista přiznává, že poslední setkání a loučení s Benediktem XVI. bylo plné emocí. Doufá však v další setkání a Benediktu XVI. přeje, aby žil ještě dlouho a těšil se dobrému zdraví.

Knižní rozhovor Petra Seewalda nadepsaný „Benedikt XVI. Poslední hovory“ mapuje nejdůležitější životní etapy Josepha Ratzingera: dětství v době nacistického režimu, povolání, studia a vědeckou práci, službu ve Vatikánu a silný vztah s Janem Pavlem II. až po zvolení na Petrův stolec i rozhodnutí rezignovat na tuto službu. Benedikt XVI. mluví také o svém nástupci, jehož zvolení – jak říká – ukazuje živou a dymickou církev, která není strnulá ve schématech. Jako po mnoha stránkách „krásné překvapení“ představuje novou knihu v komentáři pro Vatikánský rozhlas o. Federico Lombardi, předseda správní rady Vatikánské nadace Josepha Ratzingera – Benedikta XVI.:

Mluví k nám o velkém tajemství Boha, o velkých otaznících, které doprovázely jeho duchovní život, provází jej nadále, ba stávají se snad ještě větší – jako například přítomnost tolikerého zla ve světě. Mluví k nám zejména o Ježíši Kristu, skutečném ohnisku svého života, i o tom, že mnoho pasáží evangelia shledává nyní - v jejich velikosti a závažnosti - obtížnějšími než dříve. »Člověk si uvědomuje, že je zapotřebí pokory a že pokud nerozumíme slovům Písma, je třeba počkat, až je Pán otevře našemu porozumění,« píše Benedikt XVI.

Vedle těchto vyznání patří k důležitým aspektům této knihy také jasná odpověď Benedikta XVI. na dohady o důvodech jeho rezignace na petrovskou službu, které ji přičítaly skandálům či komplotům, dodává o. Lombardi:

Tomuto všemu nyní Benedikt XVI. osobně, motivován Seewaldovými dotazy, činí přítrž. Mluví o cestě rozlišování, v níž dospěl k svému rozhodnutí před Bohem, a o pokoji, s nímž potom své rozhodnutí ohlásil a uskutečnil bez jakýchkoli pochybností – a podotýká – nikdy později toho nelitoval. Jak dodává, k rozhodnutí dospěl nikoli pod nátlakem vzrůstajících obtíží, nýbrž naopak právě ve chvíli, kdy byly tyto obtíže v podstatě překonány.

Kromě řady podrobností dokreslující různá životní období, patří jistě k nedůležitějším pasážím rozhovoru místa, která načrtávají hlavní linie pontifikátu Benedikta XVI. Emeritní papež mimo jiné říká:

»Šlo mi zejména o to postavit do středu téma Boha a víry a do prvního plánu Písmo svaté. Vycházel jsem z teologie a uvědomoval jsem si, že mou silou, mám-li jakou, je hlásat víru pozitivním způsobem. Proto jsem chtěl především učit a vycházet v tom z plnosti Písma Svatého a tradice.« Benedikt se opakovaně vrací k vyjasňování ducha svého pontifikátu. Za jeho význačný projev označuje „Rok víry“ jako „nové povzbuzení ve víře, k životu vycházejícímu ze svého centra, z dynamismu víry, k novému objevení Boha v novém objevení Krista, totiž k opětovnému objevení centrálního místa víry“. Významné místo v pontifikátu Benedikta XVI. sehrává nepochybně také jeho velké dílo o Ježíši, které chápal jako důležitou službu církvi protože – jak říká - „neznáme-li už Ježíše, je to konec církve... a nebezpečí, že Ježíš bude zničen či znevážen jistým typem exegeze, je obrovské«.“ říká o knižním rozhovoru s Benediktem XVI. otec Federico Lombardi SI.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.4.17 Benedikt XVI. oslavil 90. narozeniny v kruhu svých krajanů
12.4.17 Papež Benedikt si přeje „bavorské“ oslavy
6.4.17 Sborník k životnímu jubileu Benedikta XVI.
20.3.17 Jak se daří Benediku XVI.?, ptáme se arcibiskupa Gänsweina
26.8.16 Služebník Boha a lidstva. Životopis Benedikta XVI.Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2017 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Abychom byli dobří křesťané, musíme si pamatovat svoje první setkání s Ježíšem

Základem misie je důvěrný vztah k Pánu, řekl papež Malým sestrám misionářkám

Papež jmenoval generálního vikáře římské diecéze

Sedmdesát svědků mučednictví o. Jacquese Hammela

Nový útok na křesťany v Egyptě

Ředitelka nemocnice: Ukázali jsme první dámě církev drahou papeži Františkovi

Janov očekává papeže Františka

Patriarcha Kirill věnoval papeži ikonu sv. Mikuláše

Biskup Farrell: František provádí skutečnou reformu církevní správy

Arcibiskup Pizzaballa: mezináboženský dialog se nesmí redukovat na slogany o míru

Papež: Kdo netrpí, asi ani nemá naději

Petrův nástupce přijal prezidenta USA

 Nově na webu
Svatý otec: Emauzy, cesta naděje

Publicistika (Komentáře "Církev a svět"): Politika posedlá nebem

Publicistika (Reportáže, reflexe, sloupky): O islámu, křesťanství a globalizaci

Rozhovory: Vztahy k FSSPX pro mne nejsou problémem vítězů či poražených

Homilie: O Crux, Ave Spes Unica

Archiv zpráv květen 17
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Potřebujeme tvůrce pokoje, nikoli provokatéry konflitků

Růst víry v kněžském životě

Milosrdenství vyžaduje statečnost, vzdorujme teroru láskou