Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

27.8.2016 

Argentina má novou blahoslavenou: Marii Antonii de Paz y Figueroa

Santiago del Estero. V argentinském Santiago del Estero, čtyřset tisícovém městě vzdáleném asi 1050 kilometrů na severozápad od hlavního města Argentiny, se dnes dopoledne konala beatifikace zdejší rodačky Marie Antonie de Paz y Figueroa (foto), které v Argentině neřeknou jinak než „Mama Antula“. Tato pozoruhodná žena se narodila v roce 1730. Ve svých patnácti letech složila soukromé sliby v ignaciánském duchu a přijala jméno Maria Antonia de San Jose. Věnovala se nejprve apoštolátu a charitě a potom třicet let jako misionářka a kazatelka organizovala pro věřící kurzy duchovních cvičení, což je cyklus meditací a rozjímání podle návodu sv. Ignáce z Loyoly. Právě touto činností proslula. Prefekt Kongregace pro svatořečení kardinál Angelo Amato o ní říká:

V roce 1767 po vyhnání jezuitů z Argentiny a celé Latinské Ameriky nastal v jejím životě zásadní obrat. Matka Antula přijala povolání stát se apoštolkou Duchovních cvičení. Nejprve v Santiago del Estero a okolí a potom v Buenos Aires, kde otevřela první exerciční dům roku 1780. Zájem věřících byl okamžitý a mimořádný. Roku 1781 se jich účastnil například vicekrál Peru, don Manuel Guirior i jeho manželka. Roku 1785 založila za účelem šíření exercicií zvláštní komunitu zasvěcených osob (Il Beaterio). Roku 1785 papež Pius VI. vydal reskript, který uděloval plnomocné odpustky všem, kdo vykonali duchovní cvičení. Dopisy, které Matka Antula napsala, byly přeloženy do italštiny, francouzštiny i latiny a rozšířily se nejen v Latinské Americe, ale až do Evropy. Roku 1791 Maria Antonia rozšířila svůj apoštolát také do Uruguaye a se stejně překvapivými výsledky, totiž tak obrovským zájmem věřících, že to přesahovalo veškerou imaginaci. Vyčerpaná a těžce nemocná blahoslavená zemřela v Buenos Aires 7. března 1799 ve svých 69 letech.

Metoda této ženy byla velice jednoduchá a účinná, vysvětluje dále kardinál Amato: „Když přišla do nějakého města, požádala církevní představené o souhlas k organizaci kurzů duchovních cvičení. Potom hledala vhodné prostory, kde by se lidem dostalo ubytování a strava, aby se po několik dní mohli věnovat pouze duchovnímu životu. Na exercicie zvala příkladné a zkušené kněze, řeholní i diecézní, zejména mercedáře a dominikány, kteří provázeli věřící v rozjímáních a meditacích. Aby tato aktivita mohla probíhat, sbírala almužnu, takže se exercitanti mohli nerušeně věnovat pouze modlitbě. Exerciční domy vznikly jejím přičiněním také ve městech Santiago del Estero, Jujuy, Salta, Tucumán, Catamarca, La Rioja a Cordoba. Například v Cordobě, uvádí kardinál Amato, se roku 1778 během tří měsíců účastnilo exerciií na 3 tisíce lidí, mužů i žen, přišlých i ze vzdálených farností.“

Během osmi let si ignaciánské exercicie vykonalo 70 tisíc lidí. Přitom je třeba vzít do úvahy, že Argentina v té době nebyla zdaleka tolik zalidněná jako dnes. V Buenos Aires podle prvního sčítání obyvatel v roce 1778 žilo 37 679 obyvatel, v Cordobě 40 tisíc a v Santiago del Estero 30 tisíc lidí. Obyvatelstvo na území, ve kterém se pohybovala Maria Antonia, čítalo koncem 18. století přibližně 400 tisíc.

Připomeňme, že v době vyhnání jezuitů mělo Tovaryšstvo Ježíšovo v provinciích Buenos Aires, Cordoba a Tucumán šedesát domů, z nichž čtrnáct kolejí, dále šestnáct redukcí u řeky Uruguay, třináct při řece Paraná, osm v Gran Chaco a deset mezi indiány Chiquitos. Jezuitů zde působilo celkem 457, z nichž bylo 53 Němců, 17 Italů, 4 Angličané, 81 míšenců a tři stovky Španělů.

Bl. Maria Antonia o svém nadchnutí pro duchovní cvičení sv. Ignáce napsala v listu svému rodákovi P. Gaspar Juárezovi (1731-1804), který byl nucen spolu s ostatními jezuity odejít do Říma do exilu: „Vlastně nevím, jak to začalo, jediný Bůh však ví, že to byla inspirace velice mocná“. A v dopise španělskému vícekráli Cevallosovi roku 1777 na stejné téma píše: „Vaše excelence by měla vědět, že ve stejném roce, kdy byli vyhnáni otcové jezuité, když jsem viděla, že se nedostává služebníků evangelia a víry, rozhodla jsem se opustit svůj útulek a ačkoli jsem ženou nevelkého významu, ale důvěřuji v Boží Prozřetelnost, vykročila jsem s povolením pánů biskupů do provincií a distriktů shromažďovat almužnu na udržování posvátných duchovních cvičení velkého světce Ignáce z Loyoly, aby nezaniklo jeho dílo, které tolik prospívá duším a tolik oslavuje nebe,“ vysvětlovala svoji aktivitu nová argentinská blahoslavená.

Její dnešní beatifikace se konala v městském parku Aguirre a byla pro Argentince národní slavností, které se účastnily desetisíce lidí, mezi nimiž byli i krajští političtí představitelé a argentinská viceprezidentka Gabriela Michetti. Beatifikační liturgii předsedal kardinál Angelo Amato spolu se čtyřiceti biskupy různých argentinských diecézí.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.11.20 Blahoslavený Joan Roig i Diggle: Bůh je se mnou
31.10.20 Otec McGivney vyprosil uzdravení pro chlapce s Downovým syndromem
31.10.20 Blahoslavený Michael McGivney – kněz, který podlehl zápalu plic při pandemii
10.10.20 Beatifikován Carlo Acutis
5.10.20 Blahoslavený Olinto Marella, “Boží tulák”



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti