Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

15.5.2016 

„Kolik“ je důležitější než „proč“

O letnicích statistiky

Fabrice Hadjadj

V tomto ročním či životním období se mnozí lidé poohlížejí po nějakém zaměstnání, hledají práci, která by měla perspektivu. Při tomto hledání jsou patrně nejlepší buzolou americké webové stránky careercast.com ukazující, jaká „řemesla“ jsou letos nejvíce žádaná, placená a nejvíce frčí. Možná je uhádnete, možná ne. Na prvním místě je stěží přeložitelná profese zvaná data scientist, tedy datový analytik, což není o moc průhlednější. Toto řemeslo má průměrný roční příjem 128 240 dolarů s předpokládaným šestnáctin procentním růstem mzdy 16%. Druhým v pořadí je statistik s ročním příjmem 79 990 dolarů, tedy mnohem méně, což ale kompenzuje vyšší čtyřiatřiceti procentní mzdový růst.

Tušil jsem, že na čelních místech tohoto žebříčku nenajdu tesaře či básníka. Nepředpokládal jsem však, že statistik bude hledanější než inženýr, advokát, lékař, ba i burzovní makléř. A zjistíte-li, že na třetím místě je „bezpečnostní analytik“, je zřejmé, že nejvyhledávanější tři nové profese se týkají analýzy dat. Tento trend se pojí k rozvoji informatiky a v důsledku toho k oné exponenciále dat, která denně produkujeme. Zaznamenejme v této souvislosti, že šalebné slovo data nemá co do činění s darem, nýbrž s emisí či sekrecí stop, které zanechává elektronický přístroj a které jsou zároveň numericky měřitelné digitální jednotkou zvanou byt. Tato data tedy nijak štědře neobdarovávají, nýbrž dají se kvantifikovat utilitaristickou mocí.

Nejzajímavější je, že tento výtvor přinesla věda, avšak zdaleka ne v tom smyslu, že by představoval její triumf; je naopak jejím koncem. Věda si totiž doposud kladla dvě otázky: proč a jak. Starověcí myslitelé se soustředili především na tu první otázku, moderní na tu druhou, když od hledání příčin sklouzli ke hledání zákonů, totiž od příčinnosti do funkčnosti. Tato funkčnost stojí na počátku komputeru. Avšak s ním a s tím, že jsme bádání svěřili internetovým vyhledávačům, dostali jsme se dál. Opustili jsme modernost. Počítač nemyslí, ani nehodnotí. Počítá. Drtí data mocí, která tu naši naprosto převyšuje. A tak, abychom ji využili, je výhodné redukovat jakoukoli vědu na statistiku. Nehledá se již příčinnost, ani funkčnost, jako to činí lidská mysl, nýbrž stanovují se vzájemné relace na základě algoritmu.

V některých nemocnicích nedávno zavedli protokol monitorování předčasně narozených dětí. Šest senzorů neustále a simultánně registruje šest dat: srdeční tep, dýchání, krevní tlak apod. Statistická analýza těchto dat umožnila zjistit, že svítí-li tři kontrolky příliš dlouho, dochází téměř vždycky k nějaké infekci. Ví se to bez toho, že by se vědělo jak a proč. Neurčuje se žádná příčinná souvislost, nýbrž pouhá časová souslednost vyhodnocená počtem pravděpodobnosti. Určité příznaky mají téměř vždycky určité následky. To je vše. Smysl či logika nejsou důležité. Software umožňuje přistoupit k co nejlepší prevenci a zachránit život.

Colin Tyson ve své knize o internetu píše, co nevíme: „Proč se děti nakazí? Jak se ověří infekce? Zítra tyto otázky budou zbytečné. Badatelé budou mít k dispozici obrovské množství dat a budou moci zjistit jejich vzájemné relace. Ty budou brzo důležitější než poznání a porozumění. Big data neboli veledata postupně přetvoří náš vztah k poznání, vědě a tím i náš vztah ke světu.“ Sebepoznání bude pro Sokrata 2.0 „sebekvantifikace“. Někteří jedinci už žijí s elektrodami zavedenými v různých místech svého těla a mohou zjišťovat, aniž by znali důvod, že např. úterý a čtvrtek jsou vždycky dobré dny, zatímco neděle bývá deprimující. Vědí proto, na kdy si naplánovat pracovní schůzku nebo rande, na jaké parametry se dlouhodobě zaměřit a pomocí diagramů je kontrolovat.

Je jasné, že je-li „proč“ a „jak“ neustále pozadu za „kolik“, pak je nasnadě vztah mezi počítáním a účtováním, mezi informatikou a penězi. Sebepoznání není zboží. Kvantifikace přichází draho. Je třeba si opatřit nejnovější smart, ale zase je možné lépe figurovat v obchodní prosperitě. V tom spočívá rozmach nadvlády počítače. To jsou letnice statistiky, kde na místě jazyků jako z ohně ční zpracovaná data (data processing) a vyskakovací reklamní okénka (pop-up).

Článek Nell´era del computer „quanto“ batte „perché“ v deníku Avvenire z 15. května 2016
přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.4.20 Fabrice Hadjadj: Modlitba jako lidštější a hlubší možnost konfrontace se zlem
3.12.19 Hadjadj: Ježíš by se dnes narodil v komunitě Archa
6.9.16 Dialog s islámem musí být veden mužně - říká Fabrice Hadjadj
7.4.16 Hadjadj: Obyčejný život člověka je největším dílem Stvořitele
22.11.15 Co je to rodina? - závěrečná 6. část



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti