Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.2.2016 

Petrův nástupce se setkal s patriarchou etiopské církve Tewahedo

Vatikán. Papež František přijal patriarchu etiopské pravoslavné církve Tewahedo. Abuna Matthias I. stojí v čele této starobylé církve křesťanského východu od roku 2013. Jeho předchůdce, Abuna Paulos, jak hned v úvodu svého projevu připomněl papež František, se v roce 1993 setkal s Janem Pavlem II. a v roce 2009 navštívil Benedikta XVI., který jej pozval ještě téhož roku na druhé shromáždění synodu biskupů pro Afriku. Od roku 2004 se etiopská pravoslavná církev spolu s dalšími východními církvemi účastní teologického dialogu s katolickou církví v rámci Mezinárodní spojené komise.
Papež připomněl, že tato komise zkoumala v minulých letech zásadní koncept církve chápané jako podíl na společenství Otce, Syna a Ducha svatého.

Takto jsme objevili, že máme téměř vše společné: jedinou víru, jediný křest, jediného Pána a Spasitele Ježíše Krista. Jsme spojeni mocí křitu, který nás začlenil do jediného Kristova těla. Jsme spojení díky různým prvkům, jež jsou společné našim bohatým monastickým tradicích i liturgické praxi. Jsme bratři a sestry v Kristu. Jak bylo vícekrát poznamenáno, to, co nás spojuje, je daleko větší než to, co nás rozděluje.

Papež František připomněl, že podobně jako v prvních staletích byla krev mučedníků semenem nových křesťanů, tak se dnes stává semenem jednoty mezi křesťany. „Mučedníci a světci všech církevních tradic jsou již jedním v Kristu. Jejich jména jsou zapsána v jediném martyrologiu Boží církve. Ekumenismus mučedníků je pozváním, které se obrací k nám tady a teď, abychom vykročili společně na cestu ke stále plnější jednotě.

Svatý otec dodal, že etiopská církev byla církví mučedníků od samého počátku a dodnes je svědkem násilí namířeného proti křesťanům a dalším minoritám. V té souvislosti vyzval ty, kdo “rozhodují o politických a ekonomických osudech světa”, aby se zasazovali o pokojné soužití založené na respektu , smíření, vzájemném odpuštění a solidaritě.

Svatosti, drazí přátelé, vroucně si přeji, aby z tohoto setkání vzešel čas nového bratrského přátelství mezi našimi církvemi. Jsme si vědomi toho, že dějiny za sebou zanechaly břemeno bolestných nedorozumnění a nedůvěry, za něž prosíme Boha o odpuštění a uzdravení. Modleme se jedni za druhé a prosme mučedníky a světce o ochranu všech věřících svěřených naší pastorační péči. Kéž nás Duch Svatý nadále osvěcuje a vede ke svornosti a míru a živí v nás naději na den, v němž – s Boží pomocí – budeme sjednoceni kolem oltáře Kristovy oběti v plnosti eucharistického společenství
- končil papež František svou promluvu k etiopskému pravoslavnému patriarchovi.

Patriarcha Abuna Mathias vyjádřil papežovi vděčnost za podporu teologického dialogi se starobylými východními církvemi a za další projevy solidarity:

“Jsme také velmi vděčni za neodkladnou odpověď Vaší Svatosti a srdečné vyjádření solidarity při nejrůznějších příležitostech, zejména při nedávném mučednictví etiopských křesťanů způsobeném teroristickými skupinami. Poselství Vaší Svatosti a uznání obětí masakru za mučedníky mělo pro naši církev velký význam. A co více, pomoc vaší církve pro naše komunity zde v Římě i v jiných místech diaspory má zásadní význam, aby vyšla najevo naše angažovanost ve vzájemné péči a podpoře ve službě našemu Pánu a Spasiteli Ježíši Kristu,”
řekl Abuna Mathias.

Etiopská pravoslavná církev, podobně jako další orientální církve, v roce 451 na chalcedonském koncilu nepřijala učení o plnosti božství a lidství Ježíše Krista. Odmítá tedy nauku o dvou přirozenostech, s tím, že Ježíšovo lidství vychází z jeho božství. Teologický dialog s katolickou církví však v posledních létech ukazuje, že více než o věroučný problém jde o terminologická nedorozumění.
Mezi specifika etiopské pravoslavné církve Tewahedo patří také zachovávání některých židovských náboženských praktik, jako je obřízka, pravidla pro požívání potravin a ctění soboty vedle neděle. Jako liturgický jazyk donedávna používala starý jazyk gèez, který dnes ustupuje moderní amharštině. Církev čítá 35 milionů členů a má velkou komunitu rovněž v Římě.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti