Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.8.2015 

Patriarchální vikář: Katolíci hebrejského jazyka jsou mostem smíření

Jeruzalém. Před šesti desetiletími vzniklo tzv. Dílo sv. Jakuba, tedy první katolický vikariát hebrejsky mluvících katolíků. O rok později se v Haifě slavila vůbec první mše svatá v hebrejštině. Dnes v Izraeli existuje sedm společenství, která shromažďují asi 800 hebrejských katolíků a od 45 do 60 tisíc přistěhovalců z Asie a Afriky. Nevelkou skupinu tvoří katolíci, kteří konvertovali ze židovství. Patří k nim také jezuita německého původu otec David Neuhaus, který je při latinském jeruzalémském patriarchátu pověřen pastorací hebrejsky mluvících křesťanů. V souvislosti s výročím Díla sv. Jakuba vydal otec Neuhaus obsáhlý pastorační list. Popisuje v něm vznik hebrejsko-křesťanského společenství v Izraeli, které po roce 1948 vytvořili tisíce křesťanských přistěhovalců, ale také Židé, „které setkání s Kristem vedlo k tomu, že Jej uznali za Pána a Mesiáše“.

“Existuje tu velké množství katolíků, kteří žijí v židovské společnosti jako Židé a zároveň se chtějí modlit v katolické církvi. Společným jazykem všech našich přistěhovalců byla hebrejština, a proto vyvstal nárok, jak pro tyto katolíky vůbec poprvé v dějinách církve nalézt jazykové vyjádření pro modlitbu, myšlení i běžný hovor. Jsme církví, která je nepatrnou katolickou menšinou v převážně židovském prostředí, avšak v srdci neseme vůli k dialogu a smíření s judaismem. Jako církev můžeme svobodně pracovat, díky svobodě poskytované Státem Izrael a díky podpoře místní a všeobecné církve. Děkujeme za to Bohu a koncilu, který byl darem papežů sv. Jana XXIII. a bl. Pavla VI. Také Bohu děkujeme za návštěvy všech papežů, kteří sem přijeli.“

V pastoračním listě vysvětlujete, že vaším povoláním je být mostem ve velmi obtížném kontextu, poznamenaném vleklým konfliktem…

“Doufám, že najdeme způsob, jak být mostem mezi židy a křesťany, kteří za sebou mají tvrdou minulost, ale také mostem k našim arabsky hovořícím bratrům, tedy palestinským křesťanům arabské národnosti. Vyrostlo tu mnoho zdí z důvodu politické a historické situace v zemi. Nepřátelství mezi mluvčími arabského a hebrejského jazyka je velmi hluboké a my v této situaci musíme najít způsob, jak vyslovit, že s arabskými křesťany tvoříme jedno Kristovo tělo. Jsme povoláni k tomu, abychom byli jednotnou a jedinou církví, která bude nahlas mluvit o pokoji, spravedlnosti a smíření mezi arabským a izraelským světem. Není to jednoduché, protože velký počet lidí chce násilí a válku a nepomýšlí na smíření. My, kdo mluvíme hebrejsky, musíme toto svědectví vnášet do židovské společnosti, tedy být s židy a pro židy, ale také být Kristovými následovníky, kteří jasně mluví o pokoji, spravedlnosti a smíření. Jiná cesta tu není. Hlásáme ji v hluboké jednotě se svými arabskými křesťanskými spolubratry, kteří říkají totéž v palestinské společnosti a arabském světě.“

V jedné části vašeho pastoračního listu píšete o důležitosti předávání víry novým generacím. Považujete za zásadní úkol čelit odlivu mladých generací …

“Mladí katolíci nekonvertují k židovství proto, aby se z nich stali praktikující židé, nýbrž aby se stali součástí většiny. Největší problém tedy není přechod od praktikovaného křesťanství k ortodoxnímu judaismu. Je to spíše otázka mladého člověka, který je křesťan a narodil se ve věřící rodině, avšak prostřednictvím školy, služby v armádě a sociálního života vstupuje do laické židovské společnosti. Většina našich mladých lidí pochází z původně ruských, polských nebo filipínských rodin. Nabízí se jim tu přestup k judaismu, který jim usnadňuje život a který se většinou odehraje při vojenské službě. Další otevřenou otázkou jsou kupříkladu smíšená manželství. Izraelská společnost je dnes více liberální, otevřená, laická – což zdůrazňuji, ale stále má své hranice. Jednou z takových hranic je skutečnost, že pokud se chce člověk stát plnohodnotnou součástí této společnosti, musí se jakýmkoli způsobem stát židem, jako všichni ostatní.“

Shromáždění katolických ordinářů ve Svaté zemi v minulém týdnu vydalo prohlášení, kterým se ohrazuje proti extrémistickým výrokům rabína Benziho Gopsteina. Hlavní představitel hnutí Lehava veřejně vyzval k vypalování křesťanských kostelů. V prohlášení připomínáte, že tyto výzvy zazněly nedlouho po řadě vandalských útoků, namířených na křesťanská svatá místa…

“Myslím, že je důležité, aby stát podnikl opatření vůči člověku, který takto otevřeně mluví. V poslední době došlo k více než čtyřiceti vážným útokům na kostely a mešity. Jako ordináři Svaté země doufáme, že nastane změna ve výchově, zejména v židovských náboženských školách. Je nutné jinak učit o tom, kdo jsou křesťané a muslimové, zdůrazňovat, že jsou součástí společnosti a že mají práva jako všichni ostatní občané.“

Spíše než na úrovni právního postihnu tedy změna probíhá na úrovni výchovy a vzdělání, uzavírá pro naše mikrofony otec David Neuhaus.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
11.7.19 Vědci odhalili biblický Siklag
4.6.19  Izraelský prezident děkuje křesťanům za pokračování v obnově baziliky Božího hrobu
14.3.19 Postní kampaň Caritas Internationalis pro obyvatele Pásma Gazy
30.7.18 Křesťané znepokojeni izraelskou deklarací národního státu židovského lidu
19.5.17 Respektujte důstojnost palestinských vězňů, vyzývají ordináři Svaté země



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti