Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

4.4.2014 

Papež František o prorocích: včera heretik, dnes blahoslavený

Vatikán. Když hlásáme evangelium, jdeme vstříc pronásledování, prohlásil papež František při dnešní ranní eucharistické slavnosti v Domu sv. Marty. Petrův nástupce zdůraznil, že dnes je více mučedníků než v počátcích církve, a vyzval věřící, aby se nebáli nepochopení a perzekuce.

Srdce bezbožníků, kteří se vzdálili od Boha, se chtějí zmocnit náboženství. Papež František ve svém dnešním kázání vyšel z prvního čtení z knihy Moudrosti. Poté poukázal na nástrahy, které Ježíšovi kladou jeho nepřátelé. Šíří o něm pomluvy, podrývají jeho věhlas, jako by připravovali „šťávu, ve které Ježíše podusit“. A to vše kvůli tomu, že Ježíš klade odpor jejich skutkům, vyčítá jim jejich provinění proti zákonu, vytýká jim přestupky proti výchově, které se jim dostalo. V celých dějinách spásy, podotkl papež, byli proroci pronásledováni. Ježíš sám to farizeům připomíná. Proroci byli vždy pronásledováni, protože zdůrazňovali: Jste na špatné cestě. Vraťte se na cestu Boží! Ovšem lidem, kteří mají moc, se toto upozorňování na jejich vlastní pomýlenost příliš nezamlouvalo.

“Dnešní evangelium mluví jasně. Ježíš se ve svých posledních dnech skrýval, protože dosud nenastala jeho hodina, věděl však, jak skončí a jaký konec to bude. Ježíše však pronásledovali od samého začátku – vzpomeňme si, jak se na počátku své kazatelské činnosti vrací do své vesnice, vchází do synanogy a káže. Po prvotním obdivu lidé hned začnou: Přece nevíme, odkud je. Není to jeden z nás…Z jaké moci nás tady chce učit? A kde asi tak studoval? A tady čteme o podobné diskreditaci: „O tomhle víme, odkud je. Ale až přijde Mesiáš, nebude nikdo vědět, odkud je.“ Diskreditují Pána, diskreditují proroka, aby podryli jeho autoritu.“

Snaží se znevážit jeho důvěryhodnost, protože Ježíš vystoupil z onoho uzavřeného náboženského okruhu, z oné klece. A chtěl také po druhých lidech, aby z ní vyšli. Prorok zápasí s lidmi, kteří uvězňují Ducha svatého, zdůraznil papež František. Proroky, pokračoval, čeká pronásledování, nepochopení, odsunutí na vedlejší kolej. Není pro ně místo! A tato situace, dodal papež, neskončila Ježíšovou smrtí a vzkříšením. Naopak, v církvi nadále pokračuje. Proroci jsou pronásledováni zvnějšku i zevnitř. Když čteme životopisy svatých, poznáváme, kolikerému nepochopení a pronásledování byli vystaveni, protože byli proroci.

“Také mnoho církevních myslitelů bylo pronásledováno. Myslím teď zejména na jednoho, který žil v nedávné době. Byl to člověk dobré vůle, opravdový prorok, který ve svých knihách káral církev za to, že se vzdálila z Pánovy cesty. Ihned si ho zavolali, jeho knihy se dostaly na index, musel opustit katedry a takto už dožil svůj život. Zemřel docela nedávno. Uběhl nějaký čas a dnes je z něj blahoslavený. Jak je to možné – včera heretik a dnes blahoslavený? Ti, kteří měli dříve v rukou moc, se ho snažili umlčet, protože se jim nelíbilo, co říkal. Dnes ale církev, která se díky Bohu dokáže kát, prohlašuje: Nikoliv, tento muž je dobrý, či ještě více, má nakročeno ke svatosti. Je blahoslavený.“

Všichni lidé, které si Duch svatý volí k tomu, aby Božímu lidu říkali pravdu, trpí pronásledováním. A Ježíš je v tom vzorem, předobrazem, pokračoval papež František. Pán na sebe vzal veškerá pronásledování svého lidu. Avšak ještě dnes jsou mnozí křesťané vystaveni pronásledování. Odvažuji se dokonce říci, dodal papež, že je jich stejně nebo ještě více, než na počátku církve. Říkají totiž pravdu této světské společnosti, která plyne v poklidu a nepřeje si problémy. Hlásají Ježíše Krista.

“V některých částech světa se trestá smrtí nebo uvězněním to, že dnes máte doma evangelium nebo vyučujete katechismus. Jeden katolík z takovéto země mi říkal, že se katolíci nesmějí společně modlit. Je to zakázáno! Mohou se modlit pouze osamoceně a vskrytu. Jak to dělají, když chtějí slavit eucharistii? Uspořádají fingovanou oslavu narozenin a před ní slaví mši svatou. A když vidí, že přijíždí policie, což se už stalo, ihned vše ukryjí, blahopřejí oslavenci a pokračují v oslavě narozenin. A když policie odejde, pokračují ve slavení eucharistie. Je to možné pouze takto kvůli zákazu společné modlitby. A to se děje dnes!“

Tyto příběhy pronásledování, poznamenal Svatý otec, jsou příběhy lidí, kteří kráčejí s Pánem a následují Jej. A také s Pánem končí – ve Vkříšení – avšak nejprve procházejí křížem. V závěru své homilie se papež zmínil o Otci Matteovi Riccim, apoštolovi Číny. Nedostalo se mu porozumění a pochopení, on však byl poslušný jako Ježíš. Pronásledování a nedorozumění zde stále budou, podotkl papež František, avšak Ježíš je Pán. A tyto okolnosti jsou výzvou a křížem naší víry. Kéž nám Pán dává milost, abychom šli jeho cestou a také s křížem pronásledování, pokud nastanou, končil papež dnešní ranní homilii.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti