17. 1. 2017

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.2211
Poslechem z webových stránek.1396
Četbou textů na webových stránkách.2568
Poslechem i četbou.1473


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek
Váš e-mail:

Nejčtenější

Protikřesťanské nápisy džihádistů v němčině

O falešných nadějích vkládaných do idolů

Kardinál Sarah: Když se obrátíme k Bohu, On napraví vztahy mezi lidmi a národy
Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory seniorů

Návštěva papeže v České republice

 
Homilie

  

31.1.2014 

Život čas setkání

Svátek Uvedení Páně do chrámu – cyklus A

Richard Čemus

Taky se Vám už někdy stalo, že jste přišli pozdě a něco důležitého propásli? „Důležitost“ je samozřejmě relativní: byl jeden, který zmeškal vyplutí Titaniku, a díky tomu zůstal živ. „Život není čas, ale setkání“ – psával do svých knih kard. Špidlík jako věnování přátelům. Setkání mohou být různá: s novými zajímavými lidmi, či se starými přáteli, se kterými jsme se dlouho se neviděli. Říká se, že spontanní, nahodilá a neplánovaná setkání bývají ta nejkrásnější.

Nicméně jsou i taková setkáni, která člověk očekává, na která se těší a o která usiluje a to často s nemalým nasazením a velkou trpělivostí, neboť mnohé od toho závisí. A může toho být ve hře tolik, že je člověk ochoten na onu chvíli setkání čekat celý život. Anglický zpěvák Phil Collins složil svou dramatickou píseň ve vrcholícím očekávání In the Air Tonight ale spíš děsivém. Neříká to přímo, ale asi musel být očitým svědkem něčeho nekalého, jakéhosi perfektního deliktu, který byl nedokazatelný. Nemohl to řešit, mluvit o tom, setřást to ze sebe, jen čekat s duší upnutou na Boha, jako k jediné a poslední instanci spravedlnosti a práva. Nyní však cítí, že nadchází okamžik, na který čekal celý život: bude zjednáno právo, a on nebude zahamben.
I can feel it coming in the air tonight, Oh Lord
I've been waiting for this moment, all my life, Oh Lord.

Aby patřičně zdůraznil, že vše vsadil na jednu kartu, že není cesty zpět, že jde o život, o jeho život, neboť nyní se vše rozhodne, Collins vydává ze sebe vše, křičí, až se zajíká a buší do bubnů jak zběsilý, jakoby držel za šos poslední a jedinou šanci svého života, kterou nepustí, dokavad nedostane zpátky, co ztratil. Každým úderem bicích jako by opakoval: „vraťte mi můj život, můj život, můj život“! Život, který zřejmě daroval, protože miloval, a který ztratil, protože milován nebyl: vše nebylo, než balík lží: It's all been a pack of lies.

Jak vysoký musí mít člověl cíl, aby se k němu upnul veškerou svou silou a celý svůj život očekával jeho naplnění a nebyl přitom ani fatatik, ani ideolog a ani blázen? Je na této zemi vůbec něco, co za to stojí? Vyvinout takové úsilí člověk dokáže snad jenom tehdy, přesahuje-li sebe sama, hranice viditelného světa, a dotkne-li se světa Božího, Božích práv, hodnot čí zákonů. Ale ani to nestačí, je-li iniciativa jen moje. Investovat celý život je jen tehdy smysluplné, je-li iniciativa Boží a je jen odpověď. I tak budu mít co dělat, strádat, hladovět, žíznit a umírat, zmítán odpovědí, kterou chci dát na Jeho „výstup“ v dějinách, který je vždy příslibem spásy. Ta se však uskutečňuje Božím sestupem dolů k lidem, k Jeho lidu, kterým jsme se definitivně stali, tím, že si zástupně za nás bere tělo z Panny Marie, a my se stali masem z jeho masa, kostí z jeho kosti.

Dozrál-li čas ke splnění Božího příslibu, řečeno v biblické mluvě „naplni¬l-li“ se čas, poukazují znamení že Boží intervence „je ve vzduchu“. Ježíš kritizuje na apoštolech, že neumí „číst“ tato „znameni“ (času). Přitom právě „čas“ má v Bibli mimořádnou důležitost. Spása Boží se totiž odehrává v čase, je dějinná. Dějinná nejen proto, že se dá historicky určit, co kdy bylo. Je historická proto, protože Bůh v Ježíši Kristu vstoupil vtělením do času a i těhotenství Panny Marie trvalo devět měsíců: i Boží syn musel lidsky dozrát. Jejím početím tento historický final coutdown běží. Nikoliv ale k letu nahoru – jistojistě bychom JEJ jak ty pošetilé panny minuli...!

S naší historicky-kritickou mentalitou si ceníme, když „věda opět pokročila“ a my jsme historicky nejisté datum Kristova narození sto datovat o jeden, dva, nebo tři dny blíže „historické pravdě“, neboli „realitě“. Východní křesťané se tu asi jen pousmějí. Nikdy víc, než o Vánocích není méně důležité zabývat se chronologií spásy. Východ proto neslaví připomínku historických událostí, ale tajemství naší spásy, která se uskutečňuje ano historicky. Pravděpodobné, či jisté datum Kristova narození beztak nestálo v popředí zájmu křesťanů prvních století. Rozjímali v úžasu nad zjevením Božím na zemi (epifania), které má řadu highlights: narození, příchod tří králů, křest Páně, svatba v Káni Galilejské. Liturgií vstupujeme do těchto tajemství naší spásy – liturgií, kde minulost, přítomnost a budoucnost se slévají v jeden celek času proměněného ve věčné nyní. Slavíme-li tuto neděli tajemství, které nazýváme „Očišťování Panny Marie“, „Uvedení Páně do chrámu“ nebo ,,Hromnice“, ten nejtheologičtější název je jistě ten původní, dodnes užívaný na Východě: Setkání (hypapanté slovansky sretenje) – Setkání starce Simeona s Pánem, potažmo setkání Starého a Nového zákona.

Vydat se na cestu vyžaduje motivaci, sílu a vytrvalost. Nejsilnější motivací pouti byl vždy chrám. Dával cestě smysl. „Tak co je to za cestu, která nevede do chrámu? ptá se Tengiz Abuladze v gruzínském filmu Pokání roku 1984. A otřásly se zdi sovětského „Jericha“. Chrám je velký cíl a velká síla. Simeon a Anna ačkoli už do chrámu dosli, stále čekají. Pro ně už žádná cesta není? Je! Jít vtříc Bohu v Dítěti. Neprorokoval Malachiáš že „do svého chrámu přijde Pán“ a dále i Simeon, bude moct říci,že jehož oči viděly „světlo k osvícení pohanů“.

Odnesme si posvěcené svíce domů a rozsvěcujme je při modlitbě, zvláště při bouřích a „hromobití“ všeho druhu! Kéž by i onen nešťastný zpěvák našel hromnici, která by prozářila temnoty duše jeho. Pak i on bude moci říci: „Nyní můžeš, Pane, propustit svého služebníka podle svého slova v pokoji, neboť moje oči uviděly tvou spásu, kterou jsi připravil pro všechny národy: světlo k osvícení pohanům a k slávě tvého izraelského lidu.“ To se ale stane teprve tehdy, až ve světle té svíce v tváři bližního rozeznám Toho, na Nějž jsem celý život čekal...Oh Lord!

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2017 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu Real Audio  

Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Český kanál Rádia Vaticán na You Tube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Jít tam, kde je naše naděje

Tiskové sdělení Svatého stolce k událostem v Maltézském řádu

Naprostá většina dětských uprchlíků přijíždí do Itálie bez doprovodu dospělých

V Aleppu se nadále bojuje, říká pracovnice Kirche in Not

Migranti vědí, proč jdou do křesťanské Evropy

Kardinál Dolan k účasti na Trumpově inauguraci

Papež v římské farnosti Setteville: Být svědkem Krista neznamená být svatým

Prezident Guineje na návštěvě Vatikánu

Papež oslaví spolu s dominikány 800. výročí jejich založení

Diecézní beatifikační proces sestry Lucie z Fatimy

Bez různorodosti bychom byli sektou - říká předseda francouzského episkopátu

Soustrastný telegram papeže do Kyrgyzstánu

 Nově na webu
Svatý otec: Běda, kdyby církev hlásala sebe samu, ztratila by kompas a nevěděla kam jít!

Publicistika (Komentáře "Církev a svět"): Povánoční modlitba

Publicistika (Reportáže, reflexe, sloupky): Milosrdenství staví hráz sociálnímu zlu

Rozhovory: Je třeba legitimizovat člověka

Homilie: Cyklus homilií dočasně přerušen

Archiv zpráv leden 17
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Milosrdenství vyžaduje statečnost, vzdorujme teroru láskou

Co jsou jezuité?

Svět je unaven lživými nadšenci