RadioVaticana.va

   20. 10. 2017

RSS  RSS zpráv  Podcast denní­ch pořadů       

Hlavní­ stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.3485
Poslechem z webových stránek.2259
Četbou textů na webových stránkách.4023
Poslechem i četbou.2338


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání­

Odkazy


Zasílání­ novinek

Nejčtenější­

Duchovní zesvětštění poznáme a zničíme jen před křížem

Papež: Obavám se, že jsem špatně interpretován; podstupuji pastorační riziko

Papež: Bůh je opakem egoismu
Eeská provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Eeská republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory senioru

Návštěva papeže v České republice

 
Seriály

 Koncilní teolog vzpomíná... 

13.11.2012 

Jak se píše koncilní dokument - 1.díl

O. Peter Gumpel SJ mluví o práci v teologické komisi

Česká sekce RV

Nastal čas vzpomínání na koncil. Jako při každém výročí vycházejí hodnotící články, které bilancují, co Druhý Vatikán přinesl či co z něj po půlstoletí zůstává. Zkusme se však zaposlouchat do vzpomínek přímého účastníka církevního sněmu. Muže, který nepatřil ke koncilním otcům, nýbrž stál takříkajíc v zákulisí. Nerozhodoval, avšak překládal, bádal, pomáhal, psal. A byl pravou rukou papežova teologického poradce.

O. Peter Gumpel SJ, ročník 1923, je znám jako postulátor beatifikační kauzy papeže Pia XII. Německý jezuita však společně se svým italským nadřízeným, přítelem a spolupracovníkem O. Paolem Molinarim SJ dodnes vytváří legendární tým, který se kromě akademického prostředí a římské jezuitské kurie osvědčil právě v letech druhého Vatikánského koncilu.

Očitých svědků tehdejších let již není mnoho. O to důležitější je jim naslouchat...

Naše účast na koncilu měla velice ojedinělý začátek. Jednoho dne – bylo to v roce 1961 – náhle zavolal jeden z redaktorů odborného teologického časopisu Gregorianum. Byl úplně zoufalý, protože dva z článků, které měl otisknou v příštím čísle, mu neschválilo Svaté oficium. Telefonoval Otci Molinarimu, který byl v té době již profesorem Gregoriánské univerzity, zda by mu za dva týdny nedodal esej o třiceti čtyřiceti stranách. Má kancelář byla hned vedle, a Molinari se mne tudíž přímo zeptal, jestli to zvládneme. Řekl jsem mu, že v prvé řadě je to otázka lásky k bližnímu a ochoty pomoci. Problematika mu byla známá, protože o ní vyučoval; já jsem se nabídl, že budu jezdit do knihovny vyhledávat materiál. Souhlasili jsme tedy a během dvanácti dnů byl příspěvek hotový. Nasedli jsme do auta a jeli ho odevzdat na univerzitu. Celou zpáteční cestu se Molinari smál – nakonec už jsem to nevydržel a zeptal se ho, co je tu vlastně k smíchu. A on na to: Víš, co mi ten člověk řekl? Prý je pro nás velká pocta, že tak vynikající časopis zveřejní náš článek. To už jsem se smál taky. Takový byl tedy začátek.

Studie o “Uctívání svatých v církvi” však nezůstala bez povšimnutí...

Ale pak přišlo to další. Dva tři dny poté, co článek vyšel tiskem, volá osobní sekretář Jana XXIII., Mons. Floris Capovilla. Papež nyní čte ten váš článek a velmi ho to zajímá, řekl nám. Zůstáváte v příštích dnech v Římě?, ptal se. Řekli jsme, že ano, a Molinari byl krátce nato povolán k Janu XXIII. na soukromou audienci. Papež se mu svěřil, že probírá přípravný materiál ke koncilu, který měl začít o rok později. Je mu přitom nápadné, že většina spisů se týká církve na zemi. Ani slovo – nebo jen zcela málo – bylo napsáno o spojení pozemské církve s nebeskou. Obě jsou přece koneckonců částmi mystického Kristova těla, mínil papež a uzavřel: Váš článek se mi velmi líbil, chtěl bych vás poprosit, abyste na toto téma připravil encykliku. Zveřejnil bych ji ještě před koncilem. Otec Molinari přišel domů samozřejmě trochu ohromený a povídá mi, co ty na to? Zdálo se mi, že encyklika v předvečer koncilu by nebylo zrovna to pravé. Když už si papež přeje zdůraznit tento aspekt, bylo by vhodné zapracovat ho do koncilních dokumentů. Tím by získal úplně jinou váhu. Svatý otec to akceptoval a řekl – Připravte tedy dogmatickou konstituci o nebeské církvi a jejímu vztahu k pozemské církvi. Jeho přání jsme splnili – text si vyžádal několikerou redakci, protože papež chtěl tu a tam něco pozměnit.

Učiňme malou časovou odbočku – zmiňovaný text byl po několika dalších změnách a hlasování koncilního pléna začleněn jako sedmá kapitola do dogmatické konstituce o církvi Lumen Gentium. Leč vraťme se zpět k předkoncilním přípravám...

Mezitím nám dal papež za úkol, abychom nicméně ještě před koncilem zveřejnili knihu o tématu nebeské a pozemské církve ( I santi e il loro culto, Libreria editrice Gregoriana, 1962) Papež chtěl vidět rukopis a vyžádal si dobrozdání osmi teologů. Bohatě dokumentovaná publikace vyšla v předvečer koncilu – 10. října 1962 – a byla později přeložena do němčiny, angličtiny a španělštiny. Pak začal koncil, ale ještě předtím si Molinariho ještě jednou zavolal papež a řekl mu: Sdělil jsem vedení koncilu, že jste na mé přímé přání a pokyn jmenován peritem papalis, tedy mým odborným poradcem, a budete přiřazen k teologické komisi. Molinari to vyslechl a odpověděl: Ano, mohu ale pokaždé vše prohovořit se svým asistentem, Otcem Gumpelem? Jan XXIII. odvětil: Samozřejmě, avšak pod podmínkou složení přísahy mlčenlivosti. Čtvero očí více vidí, řekl papež a pokračoval: Otec Gumpel vám může pomoci, dobře ho znám a vím o jeho vědecké erudici. Od onoho okamžiku jsem četl všechny dokumenty, kterými se zabývala koncilní teologická komise. Měl jsem také volný přístup do koncilní auly, chodil jsem tam ale jen ve vypjatých okamžicích, kdy se odehrávaly zvlášť plamenné diskuse. Normální režim byl ale jiný. Otec Molinari musel být přítomen v koncilní aule každé dopoledne od pondělí do pátku. Každé odpoledne a to i v neděli zasedala teologická komise. Jak se mohl připravovat na své vstupy do teologické debaty? Domluvili jsme se tak, že já budu v univerzitní knihovně na Gregoriáně vyhledávat podklady, dokumenty předchozích koncilů a veškerý materiál, který bude zapotřebí. Tak tedy fungovala naše spolupráce. Poté však nastoupil na papežský stolec Pavel VI., který se obrátil na generálního představeného našeho řádu, jestli by nemohl někoho přidělit jako teologického poradce pro anglofonní Afričany.

Další úlohou jezuitského týmu Gumpel – Molinari byla tedy jazyková pomoc koncilním Otcům, které se budeme věnovat za týden.

Z německého vysílání Vatikánského rozhlasu
přeložila Jana Gruberová

Další články z podrubriky Koncilní teolog vzpomíná...

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.12.12 Proč se Pavel VI. rozplakal - 6. díl
11.12.12 Umění kompromisu - 5. díl
4.12.12 Dvojí vlivné působení: teologičtí poradci a tisk - 4. díl
27.11.12 Dobře, že koncil neovládli profesoři - 3.díl
20.11.12 Tým v akci - 2.dílHlavní­ stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2017 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
Koncilní teolog vzpomíná...


U příležitosti 50. výročí Druhého vatikánského koncilu poskytl jeden z posledních žijících členů koncilní teologické komise, O. Peter Gumpel z Tovaryšstva Ježíšova, obsáhlý rozhovor Vatikánskému rozhlasu.
Jiné seriály
Víra a rozum

Baziliky, chrámy a kostelíky města Říma

Čeští teologové 50. let 20. století

Kardinál Beran vzpomíná - archivní záznam rozhovoru

Ze zápisníku diplomata

Konzervativní hodnoty v politice

Společné dědictví aneb Židovské kořeny eucharistie

Postní zamyšlení

Cesta do Compostely

Postní zastavení

O Kompendiu sociálního učení církve

Víra je ze slyšení

Svatí římského kánonu

O poutích a putování - Česká zastavení ve Svaté zemi

 Nově na webu
Svatý otec: Blahoslavení mrtví, kteří umírají v Pánu

Publicistika (Komentáře "Církev a svět"): O problémech s papežem

Publicistika (Reportáže, reflexe, sloupky): Libanonský cedr - 100 let Orientálu

Rozhovory: Caravaggio zevnitř

Homilie: O Crux, Ave Spes Unica

Archiv zpráv říjen 17
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Adolescence není patologie

Potřebujeme tvůrce pokoje, nikoli provokatéry konfliktů

Růst víry v kněžském životě