Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Homilie

  

3.8.2012 

Neplodné smýšlení

Homilie k 18. neděli v mezidobí

Richard Čemus

Kdo by chtěl žít v otroctví¬? Kdo by chtěl zůstat ve vězení, když mu řeknou „jsi propuštěn“? A přesto nemusíme chodit daleko pro opačné příklady. Už jen fakt, kolik lidí u nás volí komunisty, v nostalgické vzpomínce na to, že housky byly levnější, hovoří za sebe. Ale možná nejde ani tak o ty housky, ale o způsob smýšlení – forma mentis. Utváří se pomalu a ještě pomaleji se přetváří. Jsou známy i tragické případy, kdy propuštěný vězeň si za ta dlouhá léta na vězeňský režim tak zvykl, že se na svobodě nedokáže orientovat. Musí se postarat sám o sebe, zatím co v kriminále měl jistý příděl stravy třikrát denně v ešusu. Až tak lze zničit člověka..!

Kniha Exodus která vypráví o vyjití Izraele z egyptského otroctví, ukazuje, že ten problém existoval už 1200 let před Kristem. Ještě ani nedozněla vítězná píseň o zázračném přechodu Rudého moře a už „celé společenství synů Izraele reptalo na poušti proti Mojžíšovi a Árónovi: „Kéž bychom zemřeli Hospodinovou rukou v egyptské zemi, když jsme seděli u hrnců masa a jedli chléb dosyta. Vyvedli jste nás na tuto poušť, abyste umořili celé shromáždění hladem!“ (Ex 16,2-4.12-15).

Hospodin samozřejmě věděl, že lidé musí jíst, chtěl je jenom zkoušet. Řekl Mojžíšovi: „Hle, jako déšť vám sešlu chléb z nebe. Lidé vyjdou a každý den si nasbírají dávku na den.“ Zrána padla rosa na tábor kolem dokola. Pokrývka z rosy se rozplynula, a hle – na povrchu pouště leželo po zemi cosi jemně šupinatého, jemného jako jíní. Když to synové Izraele viděli, ptali se navzájem: man hú – Co je to? Mojžíš jim řekl: „To je chléb, který vám Hospodin dává k jídlu (mana).“ Ptali se nedůvěřivě, jako kdyby pochybovali, že Jahve by jim nedal, než něco dobrého.

Izraelitům šlo o to, zaplnit si žaludek. Nedokázali pozdvihnout svou mysl vzhůru a chápat manu jako znamení Boží starostlivosti a prozřetelnosti vůči svému lidu, symbol pokrmu a síly, kterou Bůh dává člověku na jeho cestu za něčím vyšším, než jen chléb vezdejší. Zpětně platí i jim pokárání sv. Pavla adresované Efezským: „Nežijte už tak, jak žijí pohané! Jejich smýšlení je neplodné.“ […] “odložte starého člověka s dřívějšími způsoby života, který je chtivý rozkoší a žene se do zkázy. Stále si obnovujte mysl po její duchovní stránce a oblečte člověka nového, který je stvořen podle Božího vzoru jako skutečně spravedlivý a svatý.“ (Ef 4,17.20-24) Tím novým člověkem je Kristus, kterého ještě nemohli vidět.

Avšak ani ti, kdo Krista viděli, nezměnili hned své smýšlení. Ptají se banality, kdy kam jak dorazil – jako turisté na honbě za atrakcemi. Ježíš ty otázky ignoruje a jde hned k jádru věci: „Amen, amen, pravím vám: Hledáte mě ne proto, že jste viděli znamení, ale že jste se dosyta najedli z těch chlebů. Neusilujte o pokrm, který pomíjí, ale o pokrm, který zůstává k věčnému životu; ten vám dá Syn člověka.“ (Jan 6,24-35) Lidé se zarazili a zvážněli: „Zeptali se ho: ,Co máme dělat, abychom konali skutky Boží?‘ Ježíš jim odpověděl: „To je skutek Boží, abyste věřili v toho, koho on poslal.“„Já jsem chléb života. Kdo přichází ke mně, nebude nikdy hladovět, a kdo věří ve mne, nebude nikdy žíznit.

A my? Nepotřebujeme i my obrácení od sterilního k plodnému životu? Jak říká řecké slovo metanoia, jde o změnu smýšlení. Ta se však nedá nacvičit teoreticky, ale vyrůstá z praxe. Že tělo Kristovo skutečně sytí a krev Kristova skutečně napájí, o tom se nepřesvědčím, než když je budu jíst a pít. Nejen to, tak jako mana na poušti vydržela jen jeden den a nedala se schovat na den příští, tak i hlad po Kristu v eucharistii se nedá utišit jednou provždy, ale naopak roste každým dnem. Právě to nás však paradoxním způsobem dělá svobodnými. Zatímco hrnce s masem v egyptské porobě byly každodenně zaručeny stejně jako nuzný pokrm ve vězeňském ešusu, je mana z nebe proviantem pro poutníka, který neví, kam až ten den dorazí. A přesto věří, že dostane pokrm v čas příhodný.

Tato svoboda poutníka, jehož jedinou jistotou je Kristus, má svou cenu – nazývá se kříž. Starat se celý den jen o to, jak se mu vyhnout, uzavře naší mysl do sebe a udělá ji neplodnou. Zapřít sám sebe, vzít svůj kříž a následovat Krista vydá plody v pravý čas: otevře naši mysl pro poznání, k čemu nás Bůh volá právě tento den. Bude to jistě něco nového a krásného.

ŽALM 145
Ať tě chválí, Hospodine, všechna tvá díla – a tvoji zbožní ať tě velebí! – Ať vypravují o slávě tvého království, – ať mluví o tvé síle. Oči všech doufají v tebe – a ty jim dáváš pokrm v pravý čas. – Otvíráš svou ruku – a sytíš vše živé s laskavostí. Spravedlivý je Hospodin ve všech svých cestách – a svatý ve všech svých činech. – Blízko je Hospodin všem, kdo ho vzývají, – všem, kdo ho vzývají upřímně.

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti